O osmdesát ovocných stromů je bohatší příroda na Mladoboleslavsku. Postarali se o to členové ČSOP Klenice a dobrovolníci ze ŠKO - ENERGO, kteří v listopadu vysázeli novou alej.

Samotné sázení byla jen třešnička na dortu, které předcházela více jak měsíční práce našich členů ve spolupráci s pracovníky CHKO Český ráj. Ti nás totiž v říjnu oslovili, zda se nechceme stát realizátory výsadby nové aleje. Nejdůležitější však bylo získat souhlas majitelů pozemků. Pracovníkům CHKO se nakonec podařilo najít obec, která s výsadbou souhlasila. Pro osázení byla vybrána polní cesta z Rytířovy Lhoty do osady Kouty.

Fotogalerie

Při pohledu do kalendáře však bylo jasné, že do akce je třeba jít co nejdříve. K výsadbě jsme si vybrali naše místní odrůdy švestek z Ovocnářské a okrasné školky Klášter nad Jizerou, Ing. Eichler. Nabídli nám vysokokmenné, prostokořenné stromy. Jako garanta sázení jsme si vybrali firmu Compag s.r.o., která plochu připravila na sázení – posekala stařinu podél cesty, odměřila a vykopala jednotlivá sázecí místa, zajistila převoz stromů a objednala kůly a ochranné pomůcky proti okusu stromů.

Do pomoci s výsadbou se přihlásili dobrovolníci ze ŠKO-ENERGO, kteří nám pomáhají při našich ekologických aktivitách již několik let, a 18. listopadu jsme vyrazili do akce. Počasí nám sice nepřálo, protože se spustil silný déšť, ale stromům jistojistě vyhovovalo. Kořeny totiž mají být co nejméně vystaveny slunci. V půdě na polní cestě skončilo všech 80 švestek.

Výsadba stromů byla financována CHKO Český ráj, která se dále bude o alej starat. Moc děkujeme pracovitým a nadšeným dobrovolníkům ze ŠKO-ENERGO, firmě Compag, bez které bychom výsadbu nemohli zrealizovat, a velké poděkování patří i obci Rytířova Lhota, která jako osvícený majitel s výsadbou stromů souhlasila.

Příroda Českého ráje se obohatila o novou alej. Přejeme jí hodně vláhy, co nejmíň škůdců a nepřízní počasí!