ČSOP 2021 09 12 Paterov sekání IMG 5501Dobrovolníci z ČSOP Klenice posekali a pohrabali koniklecovou stráň u Paterova. Na lokalitě se vyskytují silně ohrožené koniklece luční a další vzácné rostliny, které si zaslouží tu nejlepší péči.

Zhruba 15 dobrovolníků vyrazilo do Paterova v neděli ráno, aby se vrhli do strmého srázu, který bylo potřeba nejprve posekat a následně odstranit biomasu. Vzhledem k deštivému roku bylo opravu co sekat a práce zabrala přes tři hodiny. Nutné bylo také pořezat náletové dřeviny, protože jinak by stráň postupně zarůstala a rostliny by nenávratně zmizely.

ČSOP Klenice 2021 09 05 Struhy hrabání rybníka IMG 5403Výcvik speciálních jednotek připomínala o uplynulém víkendu brigáda členů ČSOP Klenice na slatinné louce u Struh nedaleko Benátek nad Jizerou. Místo hrabání louky se dobrovolníci topili s trochou nadsázky po pás ve vodě. Náročnější management ještě nikdo z nich nezažil. Management se zde dělá proto, že na louce rostou orchideje prstnatec pleťový nebo kruštík bahenní.

 

 

 

kosení koniklecové louky u Bělé pod Bezdězem3Na jaře nás jeden z obyvatelů Bělé pod Bezdězem informoval o nové lokalitě silně ohrožených konikleců lučních na stráni u Bělé pod Bezdězem, která se mu podařila v letošním roce objevit. Z nálezu jsme měli velikou radost a to především proto, že z většiny míst, kde původně rostl, vymizel. Do dnešních dnů koniklece přežívají pouze na torzu původních lokalit.

 

 

 

kosení slatinné louky pod PR Vrch BabaPři monitoringu vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů na Mladoboleslavsku jsme před několika lety objevili na slatinné louce pod PR Vrch Baba bohatou populaci prstnatců májových. Před dvěma lety jsme zde však z původní bohaté populace nalezli pouze čtyři kusy těchto vzácných a zákonem chráněných orchidejí. Slatinná louka bez péče a kosení zarostla invazivními druhy trav a orchideje vymizely.

 

 

kosení PP Dymokurské louky2Minulý týden proběhl ve spolupráci s dobrovolníky ze ŠKODA AUTO oddělením STM management PP Dymokursko. Jedná se o slatinnou louku, na které roste celá řada vzácných a chráněných druhů rostlin. S managementem této lokality jsme poprvé začali v roce 2014 po objevení několika kusů silně ohrožených rostlin hořců hořepníků.

 

 

 

Drasani horeckove loucky 2Členové ČSOP Klenice nepolevují v práci ani brzy na jaře. V minulém týdnu odstranili starý porost trávy, biomasu a mech z louky u Vlčího Pole, kde roste vzácný hořeček nahořklý.

Hrábě a vidle vzali do rukou nejen starší členové, ale také děti. Odstraněním biomasy dostane hořeček prostor pro růst. O louku se staráme pravidelně včetně monitoringu této vzácné rostliny.

„Díky neustále ubývající populaci a míst, kde roste, byla tato vzácná kytka zařazena do záchranného programu, jehož cílem je zastavit úbytek stanovišť,“ řekla předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

 

 

 

 

IMG 20201024 144943Na pomoc silně ohroženým hořečkům nahořklým vyrazili starší i nejmladší členové ČSOP Klenice. Posekali a pohrabali jednu z mála lokalit, kde lze ještě tyto nádherné rostliny nalézt.

Do akce nejprve vyrazil silný muž se sekačkou, který louku u Vlčího Pole posekal. Druhý den převzali štafetu ženy s dětmi vybaveni hráběmi. Za dodržení tehdy platných koronavirových předpisů pomohli shrabat a odstranit biomasu, aby se příští rok hořcům dařilo ještě lépe než letos. Počasí jim přálo, a tak chytali poslední sluneční paprsky a obdivovali barevný podzim v lese.

 

IMG 20201023 WA0005Ještě než se uzavřely školy a pandemie koronaviru omezila takřka veškerý život, stihli žáci ZŠ Kosmonosy posekat koniklecovou louku u Debře.

O koniklecovou louku se svědomitě stará náš člen a pedagog Zdeněk Turek, který se vypravil se svými svěřenci i tentokrát na pomoc ohroženému konikleci lučnímu.

 „Koniklece jsou v dobré kondici a mohly by dobře přezimovat. Držte se a vydržte, i vir je smrtelný,“ vzkázal Zdeněk Turek.

 

IMG 2972Devět členů ČSOP Klenice o víkendu posekalo a pohrabalo slatinnou louku u Struh nedaleko Benátek nad Jizerou, aby zde měly prostor vzácné rostliny jako orchideje prstnatec pleťový nebo kruštík bahenní.

Hrábě, vidle, křovinořezy, sekačka, ale i kosa se stali sobotními společníky pro dobrovolníky, kteří i přes zamračené a deštivé počasí opustili pohodlí svých domovů a vyrazili na pomoc přírodě. Zabrat jim daly především okrajové části lokality, které byly zarostlé již velmi vzrostlým rákosem, který se postupně rozšiřuje.

ČSOP 2020 09 03 sekání Vrchbělá u rozhledny IMG 2271Členové ČSOP Klenice odstranili náletové dřeviny, pokosili a pohrabali louku nedaleko rozhledny na Vrchbělé, kde roste jedna z posledních populací ohroženého hořce křížatého na Mladoboleslavsku. Překvapením byl nález kudlanky nábožné i hnízda zápřednic.