IMG_3145Letos na sv. Martina nepřijel do Mladé Boleslavi Martin na bílém koni, ale Zuzana a Matej Dolinayovi z Brna, filmaři a fotografové divoké přírody. Oba vystudovali zoologii na Masarykově univerzitě v Brně a nyní natáčí dokumentární filmy o zvířatech nebo o ochranářských a vědeckých projektech. Na jejich působivé filmy plné úžasných záběrů se můžete podívat na youtube kanále Living Zoology .

Tři dny jezdili po školách v našem okrese s předpremiérou jejich nového filmu Hadi České republiky.

IMG_3023V pátek 12. 11. k nám do Bousova přijeli Zuzana a Matěj Dolinay, brněnští zoologové a tvůrci nejnovějšího dokumentárního filmu o hadech České republiky. Na besedu s promítáním se v podkroví knihovny sešlo 25 pozorných posluchačů. Sami sympatičtí manželé Dolinay byli překvapeni tím, co všechno bousovské děti vědí o hadech a jak je toto téma zajímá. Zhlédnutí filmu trvalo asi 50 minut, ale všechny děti ho napjatě sledovaly až do konce. Potom pokládaly tvůrcům všetečné dotazy, které se týkaly nejen hadů, například: Proč samečci skokanů ostronosých na jaře zmodrají a co se při tom v jejich těle děje?

IMG 3853Ovocné stromy jsou úzce svázány s historií naší země. První zmínky o ovocných zahradách najdeme už v darovací listině knížete Soběslava z roku 1130. Největší rozmach vzniku alejí, ovocných sadů a stromořadí je však spojován s barokem a vládou osvícené císařovny Marie Terezie. Toto období vytvořilo typický obraz naší kulturní krajiny.

Za posledních třicet let však zmizelo z našich sadů deset milionů ovocných stromů. Další statisíce ovocných stromů se vykácely podél našich cest a většinou nebyly dalšími ovocnými stromy nahrazeny. Česká krajina citelně přichází o své symboly, ovocné stromy.

IMG 20211110 151901227Projekt „Sázíme stromky pro potomky“ zahájili dobrovolníci ze ŠKO ENERGO a uzavřeli ho dobrovolníci ze ŠKODA AUTO, kteří společně s technickými službami a několika dobrovolníky z obce Čistá dne 10.11. zasázeli podél polní cesty u obce Čistá 22 třešní.

Stromy se vrátily na místo, kde původně rostly. Budou lemovat polní cestu, která vede ke kapličce sv. Prokopa, rozdělovat lány polí a vytvářet v krajině tolik potřebný větrolam.

 

 

 

 

 

 

IMG 3853Dne 8.11. se za psím cvičištěm v parku Štěpánka sešlo 20 rodičů s dětmi z mateřské školy Štěpánka a na vyznačených místech zasázeli 20 ovocných stromů. Děti z mateřské školy Štěpánka pilně rodičům pomáhaly a tak se jim povedlo za necelou hodinu stromy zasadit. Při výsadbě pomáhali i zahradníci z firmy Compag, kteří stromy přivazovali a kontrolovali jejich správné zasazení. Ke všem vysazeným stromům si děti pověsily cedulku se jménem, kdo strom vysadil.

 

2021 11 06 026 Sazeni keruNa sobotní akci 6.11. se sešlo neuvěřitelných 70 dobrovolníků. Ze všech sázecích aktivit, které jsme letos pořádali, to byla na počet zúčastněných vůbec nejúspěšnější akce. Mezi zúčastněnými bylo několik trenérů fotbalového klubu SKP Mladá Boleslav spolu s mladými fotbalisty, klienti Fokusu a další desítky převážně mladých rodin s dětmi. Atmosféra na sázení byla skvělá. Všichni pracovali s chutí.

 

 

 MG 0043Téměř 50 lidí se sešlo uplynulou sobotu v Libošovicích, aby pomohli navrátit přírodě kus zemědělské půdy a zlepšit podmínky pro život organismů v CHKO Český ráj. Zasadili 54  švestek, 58 jabloní, 4 jeřáby, 18 hrušek a 65 lip, celkem 199 stromů. Během sázecí akce byly na lokalitě vybudovány také nové tůně. To vše na polích manželů Polívkových, kteří se takto rozhodli využít své pozemky na celkem čtyřech hektarech.

 

 

IMG 20211029 100210881 HDRDne 29.10. od 9.00 hodin skupina 20 dobrovolníků začala se sázením 20 ovocných stromů, které nahradily v loňském roce staré, pokácené ovocné stromy podél cyklostezky do Řepova.

Sázení jim šlo od ruky a tak za hodinu byly stromy zasazené. S upevněním kolíků v zemi pomohli pracovníci Compagu jako i s přivázáním kůlů ke stromům.

 

 

 

IMG 20211028 WA0001Dne 28.10. se již od 9.00 začali scházet místní z obce Vinec na sázení 20 kusů slivoní a 20 kusů třešní. Obec Vinec nechala na každý vysazený strom vykopat díru a odstranila ze stráně, kde se stromy sázely, náletové dřeviny, křoví a rozrůstající ostružiníky.

V 10.00, kdy jsme akci zahájili, se na sázení dostavilo 60 dobrovolníků z řad místních občanů, přespolních i vzdálenějších míst. Dobrovolní hasiči z obce Vinec přivezli na zalévání vodu, místní občané donesli konve, naše organizace zase zajistila pro všechny dobrovolníky nářadí.

hejtmánka pozvánkaZveme vás na sázení KEŘŮ.

Kdy: 06. 11. 2021

Sraz účastníků na křižovatce ulic Pražská a Podchlumí v 9:00.

Tuto sobotu vysadíme 50 keřů podél cyklostezky z Hejtmánky do Bezděčína Všechna pomoc bude vítána.

Pro všechny účastníky je Občerstvení zajištěno.
Doprovodnýprogram připravilo Ekocentrum Zahrada.

GPS: 50.4023786N, 14.9039728E

Vaše dotazy směřujte na e-mail: info@csopklenice.cz