IMG_20220615_140128Po roce po podání naší žádosti o opravu křížku u Penny Marketu v ulici 17.listopadu v Mladé Boleslavi se podařilo dosáhnout obnovy křížku. Velké poděkování zaslouží město, které rekonstrukci kříže zajistilo.

„Naše organizace se prací, ani penězi na opravě nepodílela, ale bez nás by tam pořád stálo jenom torzo. Za jeho opravu se postavil a finance na rekonstrukci kříže zajistil náměstek Jiří Bouška,“ řekla předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

 

Oprava křížku byla financována z Nadačního fondu ŠKODA AUTO. „Jsem rád, že naše spolupráce má i tyto dílčí výsledky, které mají přesah k historii a zároveň jsme tím vyslyšeli přání veřejnosti. Jedná se o velmi frekventované místo, myslím, že obnova bude zdařilá a těším se na finální podobu,“ řekl pro Parlamentní listy Bouška.

Žádost o rekonstrukci křížku jsme podali vedení města Mladá Boleslav již před rokem. Jde o drobnou sakrální památku, která se nachází na bývalé hranici katastru Kosmonos. Dnes před obchodem Penny Marketu. Odborníci z památkového ústavu uvedli, že datum vzniku křížku není známý. Nebyl nalezen ani na mapě stabilního katastru, tedy předpokládáme rok jejího vzniku po roce 1842.

Křížek není památkově chráněn, i přesto doufáme, že bude dlouhou dobu těšit nejen místní obyvatele, ale také turisty a poutníky.

Autor: Ondřej Kořínek

Fotografie nalezete zde.