MG 5828Krásné slunečné počasí využili začátkem března členové ČSOP Klenice k revitalizaci studánky v přírodním parku Chlum.

Šestice ochranářů se sešla nedaleko obce Chloumek u  zaniklého hradu Chlum, aby se pustila do obnovy a lepšího   zpřístupnění již pozapomenuté studánky. Ta má hned dvě   části. Vrchní je až půl metrů hluboká s vybudovanou  akumulační nádrží, kam zřejmě suťový pramen vytéká z   mírného svahu. V době naší návštěvy byla nádrž až po okraj   plná vody.

O kus níže je terénní deprese s tůní, do které zřejmě přitéká   voda z vrchní části, nebo dalším podzemním pramenem. Tůň   krásně doplňují vrby.

Členové vybavení nůžkami, lopatou i hráběmi se vrhli na odstranění náletů a vyčištění obou vodních ploch od listí a dřeva. Obě místa zásahem prokoukla a doufejme, že budou sloužit nejen lidem, ale hlavně zvěři či ptákům. Zároveň si přejme, aby bylo dostatek vody a pramen nevyschl jako mnoho jiných.

ČSOP Klenice plánuje na Chlumu vyčistit a upravit ještě další studánku, která se nachází nedaleko, ale bude k tomu potřeba lepší vybavení.

Autor: Ondřej Kořínek