libošoviceJe to již téměř rok, co v Libošovicích vznikl velkolepý projekt Biocentrum u Zlaté stezky. Byly vysázeny stromy, vznikly nové tůně a bylo zatravněno pole. Veškeré zeleni se výborně daří, před týdnem k vybudovaným tůním přibyly další.

 

 

 

 

Velká sázecí akce, které se účastnilo 50 lidí, se konala loni na podzim. Dobrovolníci zasadili 54 švestek, 58 jabloní, 4 jeřáby, 18 hrušek a 65 lip, celkem 199 stromů. Během sázecí akce byly na lokalitě vybudovány také nové tůně. To vše na polích manželů Polívkových, kteří se takto rozhodli využít své pozemky na celkem čtyřech hektarech. Biocentrum u Zlaté stezky vzniklo u červené turistické trasy, která spojuje hrad Kost s Troskami.

Po roce se výsadba má čile k světu. Ve vyhloubených tůních se mnoho vody, zatravněné části zelenají a stromy mají první plody. Také živočichové si všimli nových možností a biotopů. Tůně již na jaře obsadily žáby a zeleň si oblíbili srny a zajíci. Monotónní polní kultura tak zažila doslova vzkříšení.

„V rámci projektu vracíme vodu do krajiny jsme ze Zaměstnaneckých sbírek vybudovali u Libošovic před týdnem další 4 tůně, které odolaly průtrži mračen. Opatření proti suchu a zároveň prudkým bouřím. Tůně zadržely vodu a svejly zbrzdily její průtok,“ poznamenala předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

Velké poděkování patří dobrovolníkům, kteří se podíleli na vybudování, ale také manželům Polívkovým, kteří pozemky koupili a navracejí je přírodě. S Polívkovými jsme si loni povídali, kdy přípravy byly v plném proudu. Celý rozhovor si můžete přečíst na naších stránkách.

Fotogalerii ze sázení si můžete prohlédnout zde.

Autor: Ondřej Kořínek

Chcete se k nám přidat? Chcete nám pomoc s budováním dalších tůní, výsadbou stromů? Napište nám. S vámi toho dosáhneme víc. 😊