20220217_092343Dne 11. 2. jsme obdrželi od České společnosti ornitologické žádost o pomoc při narovnání sloupu s čapím hnízdem u Koprníku. Čápi tam pravidelně hnízdí od roku 1997. Na špatný stav sloupu, který se po podzimní vichřici povážlivě nahnul a hrozilo jeho úplné vyvrácení, upozornili ČSO místní obyvatelé. Bylo třeba jednak rychle, protože čápi se mohou vrátit co nevidět.

Hnízdo se nachází na umělé hnízdní podložce dřevěného dvojsloupu  v malé mokřině zarostlé rákosem. Jedná se o vyřazený sloup elektrického vedení, kde jsou na betonové patce přišroubovány dva dřevěné kůly. Hnízdní podložku ukoval pan Pavel Kverek.

 

 

 

3Ornitolog ze záchranné stanice upravil a snížil námi sledované čapí hnízdo v Březně. Poděkování patří majiteli pozemku, který nejenže má hnízdo na svém pozemku, ale jeho úpravu finančně podpořil. Čáp bílý je chráněn zákonem jako ohrožený druh.

„Snížení hnízda povolil odbor životního prostředí a zemědělství Středočeského kraje na naši žádost a následně ho provedl ornitolog ze Záchranné stanice v Huslíku u Poděbrad,“ uvedla předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

 

IMG 20200716 WA0002Velmi dobrou zprávu zjistili členové ČSOP Klenice v polovině července. Čápi bílí, kteří se usadili na námi instalovaném hnízdě na komíně v Debři, vyvedli dvě mláďata.

„Na komíně v Debři na námi nainstalovaném hnízdě se narodily dvě mláďata. Je to historicky první hnízdo čápa bílého na území Mladé Boleslavi,“ uvedla předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

 

 

V okolí Mladé Boleslavi jsme zatím napočítali 20 hnízd čápů bílých. Z toho 10 hnízd je obsazených a z velké části na nich čápi úspěšně vyvedli mladé. Po prokliknutí místa pod textem se vám zobrazí informace o příslušném hnízdě. Po prokliknutí mapy pak všechna zaznamenaná hnízda v celé České republice. Mapu i databázi připravila Česká společnost ornitologická. Do databáze můžete zadávat údaje i vy. Pokud nemáte  účet pro vkládání údajů, je třeba si ho založit a pak již můžete zapisovat, co všechno se v průběhu sezóny na hnízdech děje. A pokud hnízdo chybí, založte ho. 

 

Seznam hnízd na Mladoboleslavsku
(po prokliknutí se vám zobrazí detail o hnízdě)

BrodceBuda, Březno, Dolní Bousov, Debř, DoubravaHoškovice, Chudíř, Kněžmost - sběrné místoKoprník, KosořiceMatrovice, Mnichovo HradištěPěčice, Suhrovice, Střehom, UjkoviceŽďár, Žďár na stromě

 

Kamery na hnízdech

Mnichovo Hradiště

 

 Prokliknutím mapy se zobrazí interaktivní mapa všech hnízd čápů bílých v České republice.

mapa_mb_capi