JA_2019_11_24_Chile_NP_Torres_del_Paine_výhled_na_štíty_Cuernos_IMG_20191124_135124_web

 

 

Je nám líto, že musíme ze známých důvodů na neurčito přesunout fotoreportáž o přírodě Patagonie, která se měla konat 19. listopadu 2020 v Muzeu Mladoboleslavska.

 

 

Houby_2020_web

 

Je nám líto, že musíme zrušit Výstavu hub.

Měla to být v pořadí  již pátá regionální výstava.

Těšíme se, že akci zopakujeme, až se situace zlepší. 

 

 

 

 

 

 

 

20200925_131643Přes 180 dětí si v minulém týdnu mělo možnost poslechnout vyprávění našeho předního ornitologa Tomáše Grima. Sedmáci ze ZŠ Kosmonosy se rozhodli pro přednášku „Proč ptáci nemají rádi přírodu? Proč se stěhují do měst“, kterou doplnily naše pracovní listy o sokolech na komíně v Mladé Boleslavi (ke stažení zde).

Stejné téma si vybrali i sedmáci ze 6. základní školy. Tercie na Gymnáziu v Mladé Boleslavi dala přednost  devadesát minut trvající přednášce „Okavango 7.div Afriky“.

119860298 3391220077587586 5209031295410359896 oV sobotu 26. září. Sraz v 9.00 hod. před vchodem do Loučeňského parku. S průvodcem Markem Tomáškem se vydáme do dendrologicky nejhodnotnější zahrady, kterou v okolí Mladé Boleslavi máme.

Prohlédneme si zajímavé stromy, které zde rostou, dozvíme se o příčinách hynutí stromů. Jak to bude se složením lesů u nás? Jaké stromy nahradí ty současné?

 

 

 

Za_scenou_webKdy: středa 23. září od 18:00 
Kde: Muzeum Mladoboleslavska, Staroměstské nám. 1, Hrad
Parkování na nádvoří možné;
Vstupné dobrovolné

Nafocení dobrého snímku není vždy otázkou techniky, kterou máte k dispozici. Velmi často na ni tolik nezáleží. Kromě toho, technologie se překotně vyvjíjejí. Ale cílem fotografie stále zůstává VYPRÁVĚT PŘÍBĚH.

Zveme vás na přednášku předního českého ornitologa Tomáše Grima, který texty o přírodě doplňuje svými krásnými snímky.

Popelivka_sibirksa_webZápadně od Nové Vsi u Bakova n. J. se stékají potok Rokytka s říčkou Bělá. Před svým soutokem protékají vlhkým a zastíněným údolím, které bylo cílem čtrnácti účastníků exkurze ZO ČSOP Klenice, konané v sobotu 1. srpna za mimořádně krásného počasí. Konečně jsme protrhli smůlu a vybrali si nádherný letní slunečný den bez jediného mráčku. A zvolili jsme i správný čas. Už od cesty, vedoucí do nitra údolí, zářily na slatinné louce mezi rákosím stovky zlatožlutých hroznovitě uspořádaných úborů popelivky sibiřské (Ligularia sibirica), podivuhodné byliny dosahující až dva metry výšky.

016_Iphiclides_podalirius_Otakárek_ovocný_2017_08_01_Podhradí_louky_u_Jizery_IMG_8508V sobotu 11. července v 9 hodin ráno se sešlo u první tabule naučné stezky v Horních Stakorách na patnáct statečných účastníků, většinou vyzbrojených různobarevnými deštníky. Exkurzi s tématem poznávání drobných živočichů zahájil za trvalého a nepřetržitého deště Tonda Kůrka. Za radostného šumění deště sdělil účastníkům, že takto exkurze za hmyzáky je zároveň náhradní vycházkou po naučné stezce, která se loni při slavnostním otvírání stezky dne 9. listopadu nekonala z důvodu ohavného deštivého počasí, za jakého se z domu nevyhání ani

 

Setkani_s_prirodou_cerven_orchideje30. května 2020

Přišlo celkem 22 účastníků. U hraničního dubu cca 350 let starého a kterého navrhneme na vyhlášení památného stromu jsme si řekli, proč jsou orchideje tak výjimečné. Jaký je stav populace orchidejí na Mladoboleslavsku, v celé ČR. Tyto křehké krásky patří k nejzranitelnějším rostlinám.

Neblaze se na ně podepsalo odvodňování pozemků, hnojení průmyslovými hnojivy, druhová změna skladby lesů a v posledních letech neudržování pozemků a jejich zarůstání. První orchidej, kterou jsme v tomto dubohabrovém lese našli byl vemeník dvoulistý. Jeho příbuzný vemeník zelenavý se liší od svého druhového kolegy jenom jiným postavením brylek, jinak jsou to dvě identické orchideje.

orchideje_DB

Přírodovědný kroužek z Dolního Bousova vás zve na procházku za českými orchidejemi. Exkurze se skládá ze dvou na sebe navazujících výletů, je možno zúčastnit se obou nebo si vybrat, kam byste se raději vydali.

První výlet je do Domousnic. Pojede se z Dolního Bousova náměstí ve 13.03 autobusem na zastávku u železniční stanice (7 minut jízdy autobusem). Odtud procházka kolem zámku a památných stromů lesem k orchidejím (bradáčky, vemeníky, okrotice bílé, vstavač nachový…) a zpět, autobus jede nazpátek ve 14.41, takže před 15 hod. jsme opět v DB na náměstí.

(Je samozřejmě možné jet do Domousnic vlastním autem. V tom případě bude i více času zůstat a fotit na stanovišti a nebýt v omezení autobusem.) Organizátor exkurze: Lenka Hejnová

Kulík říčníTuto sobotu 16.května jsme se měli sejít v okolí Podhradské tůně na vítání ptačího zpěvu. Ač neradi,

vítání ptačího zpěvu rušíme

a doufáme, že příští roky budou pro pořádání akcí příznivější. Děkujeme za pochopení. Jako malou náplast se můžete podívat na kulíka říčního z našeho kraje.

 

 

úklid v okolí Zahrádek Jaroslav HorákMoc děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se připojili k naší výzvě a vysbírali z přírody odpadky, které tam nepatří. Největším hrdinou se stal Jaroslav Horák, který uklidil okolí Zalužan, Zahrádek a Stakor. Z přírody sebral 9 pytlů odpadků. Zároveň nás upozornil na černou letitou skládku, kterou budeme dále řešit s městským úřadem v Kosmonosech.

Druhým největším hrdinou je Petr Šila s rodinou, který z přírody odvezl plný vozík odpadků.

 

rosnicka_zelenaTuto sobotu jsme měli vyrazit do CHKO Český ráj nedaleko Sobotky, kde z iniciativy Radomíra Studeného vznikl "Vzorový mokřad v Českém ráji".

S politováním a odkazem na omezení pohybu osob, musíme plánovanou vycházku za obojživelníky odložit.

Mokřad vznikl za našeho přispění na vyústění polních meliorací vytahujících přebytečnou vláhu z 16 hektarového pole. Voda z trubek mířila přímo do narovnaného koryta potoka, který je přítokem říčky Sobotky.

  

Ornitolog Tomáš GrimVelký ohlas zaznamenala série přednášek ornitologa a cestovatele Tomáše Grima, kterou zorganizovala ČSOP Klenice. Nejen děti si napjatě vyslechly poutavé vyprávění o ptácích.

Přednášky se uskutečnily na konci února na Gymnáziu Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi, kde si 150 dětí zaujatě vyslechlo přednášku Proč ptáci nemají rádi přírodu? Proč se stěhují do měst? Na 8. ZŠ Mladá Boleslav se téměř stovka školáků dozvěděla Jak a proč zpívají ptáci a v přírodovědném kroužku v Dolním Bousově děti a veřejnost zhlédli prezentaci nazvanou Takoví normální zabijáci: Tajný život kukačky.

Drahokamy_Obruby_2020_IMG_20200308_110235V neděli 8. března sluníčko nejen svítilo, ale i hřálo. V bývalém lomu u Obrub se sešlo cca 50 zájemců, kteří si přišli poslechnout průvodce našeho dnešního Setkání s přírodou, Vítka Preislera. Nejprve jsme si prohlédli ukázky karneolů, achátových pecek, jaspisů a porcelanitu, které se našly ve zdejším lomu. Jak jsme se dověděli, některé úlomky hornin sem pravěká řeka přinesla až z Novopacka. Zajímavé bylo vyprávění o tom, jak vznikaly pecky achátů a jejich typické zabarvení a na obnaženém svahu jsme pozorovali jednotlivé vrstvy, kde byly kameny uloženy.

 

Fotografie

 

 

 

Michal MIkšík

 

Kdy: 12. února 2020, 17:00

Kde: klubovna ČSOP Klenice, Zalužanská 1371

 

 

 

plakat_foto_01Ve středu 26.února vítal zájemce o ptačí hlasy před Gymnáziem Dr. Josefa Pekaře svým zpěvem kos. Lepší úvod jsme si nemohli přát. Přednáška se protáhla na více než hodinu a půl a více než 50 lidí poslouchalo se zaujetím zpěvy běžných i vzácnější opeřenců. Někteří byli překvapeni, že běžně zpívají i ptačí samičky. Jiní zase, že naši ptáci vlastně ani moc naši nejsou, vždyť si k nám z tropů odskočí jen zahnízdit. Po šťouravém dotazu na konec, proč vlastně ptáci tedy zpívají, se rozvinula diskuze. Sami vědci si nejsou jistí, existují prý totiž 4 vědecké teorie. Posluchači proto přijali teorii pátou, že ptáci zpívají pro radost.