5 – Bezobratlí

Publikováno: 18. srpna 2014 /

Bezobratlí v přírodě převažují nad obratlovci mnohonásobně v počtu druhů i jedinců. Výjimkou není ani Chlum, kde jejich počet druhů je odhadován na několik tisíc. Bezobratlí živočichové jsou v ekosystému významnou složkou s nezastupitelnou úlohou při koloběhu látek a energie.

Mezi bezobratlými navzájem i mezi bezobratlými a ostatními živými organismy existují velmi složité vazby. Někteří se živí rostlinnou potravou (fytofágové), jiní, zvaní rozkladači (destruenti), se živí zbytky odumřelých organismů. Fytofágové i destruenti se často stávají kořistí predátorů – karnivorů. Složité jsou i vztahy mezi bezobratlými a jejich parazity.

Bezobratlí žijí v lesních ekosystémech na stromech, v podrostu i v lesní padance a v zemi. Mezi nejvýznamnější půdní rozkladače patří v prvé řadě žížaly, významně kypřící lesní půdu, drobné hlístice, roztoči pancířníci a
chvostoskoci či mnohonožky. V lesní padance se zdržují i škvoři a švábi. Na povrchu půdy žijí predátoři – pavouci, stonožky, střevlíci a drabčíci, draví roztoči a další karnivoři včetně dravých larev rozmanitých druhů hmyzu.

V bylinném lesním podrostu a na stromech se zdržují různé druhy fytofágního hmyzu – zejména mšice, ploštice, křísi, motýli, blanokřídlí, fytofágní dvoukřídlí a brouci, např. různé druhy mandelinek a nosatců. Na rostlinách, kmenech stromů, ale i v půdě žijí plži, buď s ulitou nebo bez ní – plzáci a slimáci.

Bezobratlí jsou téměř všudypřítomní, žijí však většinou skrytě. Proto se daří zpozorovat jen některé z nich. Na jaře je na Chlumu nepřehlédnutelný martináč bukový (Aglia tau); rychle poletující poměrně velcí motýli jsou samci, hledající samičky, nehnutě sedící u pat stromů. Nápadným jevem jsou nespočetná hejna pavouků, běhajících na jaře po suchém listí, která patří slíďákovi chlumnímu (Pardosa saltans). V červnu se zde můžeme setkat s jasně zeleným pavoukem maloočkou smaragdovou (Micrommata virescens). Nápadný je i tmavý střevlík kožitý (Carabus coriaceus) největší druh z čeledi střevlíků. Nápadní jsou i černě nebo modře zbarvení chrobáci. Mezi ohrožené druhy patří roháč obecný (Lucanus cervus), který na Chlumu žije ve starých lesních porostech. Z tesaříků se tu můžeme pravidelně setkat na jaře s hojným kousavcem hlodavým (Rhagium mordax) a v létě s pestrým tesaříkem skvrnitým (Rutpela maculata).

Vedle lesa jsou významným biotopem s velkou diverzitou četných druhů bezobratlých, hlavně hmyzu, lesní okraje a bezlesé suché stráně na jižním úpatí Chlumu. Z mnoha druhů motýlů můžeme tu pozorovat chráněného otakárka fenyklového (Papilio machaon), v létě pak různé další druhy – babočky, bělásky, žluťásky, okáče, modrásky a soumračníky. Na jaře po zemi rychle pobíhají hbití svižníci polní (Cicindela campestris) a poletují nebo na květech růží posedávají kovově lesklí zlatohlávci zlatí (Cetonia aurata).

Naopak skrytě v norách na bezlesých stráních jižních stráních pod Chlumem žije sklípkánek černý (Atypus piceus), jeden ze tří u nás žijících zástupců pavouků sklípkanů. Patří mezi nejvzácnější pavouky našeho regionu.

Máte dotaz?

Zaujal vás náš program nebo máte nějaký dotaz? Rádi vám odpovíme! Neváhejte využít náš kontaktní formulář nebo nás kontaktujte přímo e-mailem.

žádná nová akce vám už neunikne!

Odebírejte náš zpravodaj, kde pravidelně informujeme o plánovaných akcích.