3 – Ptáci, Savci

Publikováno: 18. srpna 2014 /

Přírodní park Chlum je pestrou ukázkou mnoha typů prostředí. Jsou zde smíšené lesní porosty se starými doupnými stromy, pásy křovin lemující les, louky, remízky i přirozená bezlesí. Výsledkem této rozmanitosti je i velké množství ptáků, kteří zde nacházejí vhodné prostředí pro hnízdění nebo územím jen protahují. Některé patří mezi vzácné druhy, s některými se setkáváme častěji.

Na bílých stráních plných hlohů, luk a holých a obnažených půd v západní části Chlumu se v hojném počtu vyskytuje například koroptev polní, křepelka polní, bažant obecný, skřivan polní, strnad obecný, strnad luční a ťuhýk obecný. Ťuhýk šedý je zde pravidelný zimní host a nepravidelně hnízdí. Na podzimním tahu se zde vyskytuje sluka lesní. Pravidelně zde hnízdí v minulosti velmi vzácný druh bramborníček černohlavý, každoročně lze zde zaznamenat 2 – 4 hnízdící páry. Dalším ptačím druhem, který nás v těchto místech upoutá svým výrazným a monotónním zpěvem, je cvrčilka zelená. Její zpěv je tak podobný cvrčkovi, že jen stěží lze uvěřit, že ho vydává pták.

Lesní biotopy obývá 60 druhů ptáků. Z běžnějších druhů je to například drozd zpěvný, pěnice černohlavá, pěnice hnědokřídlá, pěnice slavíková, pěnice vlašská, lejsek bělokrký, lejsek šedý, zvonek zelený, strnad obecný, pěnkava obecná, žluva hajní, brhlík obecný a ze vzácnějších druhů datel černý, strakapoud prostřední, krutihlav obecný, žluva hajní a lelek lesní. Mezi obcí Dolánky a Nová Telib byl zaznamenán v ČR velmi vzácný dudek chocholatý. Jeho hnízdění se bohužel nepodařilo potvrdit. Vzácným a nepřehlédnutelným druhem ptáka, který zde již také zahnízdil, je plachý čáp černý, který na rozdíl od svého bílého kolegy hnízdí skryt veřejnosti hluboko v lese.

Z dravců se zde vyskytuje káně lesní, poštolka obecná, jestřáb lesní, krahujec obecný a kriticky ohrožený včelojed lesní.

Ze sov zde naleznete puštíka obecného, kalouse ušatého a naši největší sovu, která se nebojí napadnout i sokola stěhovavého, výra velkého. Je zde zaznamenán i výskyt sýce rousného, menší sovy, která je typickým horským druhem.

Ze savců na Chlumu nejčastěji potkáte srnce obecného. Hrubý hlas srnců, kterým se ozývají v době říje (červenec a srpen), připomíná štěknutí velkého psa. Dalším zde žijícím sudokopytníkem je prase divoké. Na přilehlých polích můžete zahlédnout zajíce polního. Ze skupiny hlodavců jistě stojí za zmínku výskyt plcha velkého a plšíka lískového.

Šelmy jsou zde zastoupeny běžnou liškou obecnou, jezevcem lesním, kunou lesní a skalní. Kuna lesní je typicky lesní druh. Její nažloutlá náprsenka nedosahuje na přední končetiny. Zato kuna skalní bývá častou obyvatelkou měst a vsí. Její náprsenka je bělavá a dosahuje až na přední končetiny. Vyskytuje se zde také naše nejmenší šelma lasice kolčava, a jediný náš savec, který v průběhu roku výrazně změní barvu srsti – lasice hranostaj. Zimní šat této lasice je bílý, jen s černou špičkou ocasu. Tyto zimní kožešiny se používaly na výrobu známých královských hermelínů.

Na Chlumu se také zabydlel psík mývalovitý. Psovitá šelma, která svým zavalitým tělem na nízkých nohách a krátkýma ušima, připomíná spíše jezevce než psovitou šelmu. Pochází z Dálného východu. Jeho první výskyt v ČR byl doložen v roce 1954. Začal k nám pronikat z evropské části Ruska, kde byl jako kožešinové zvíře opakovaně vysazován. Dnes se tato jediná zimu přespávající psovitá šelma vyskytuje na celém našem území.

Máte dotaz?

Zaujal vás náš program nebo máte nějaký dotaz? Rádi vám odpovíme! Neváhejte využít náš kontaktní formulář nebo nás kontaktujte přímo e-mailem.