Stačilo několik týdnů, aby se zaplnily tůně v Českém ráji, které jsme pomohli na podzim vytvořit. Potvrdilo se tak, že tůně slouží svému účelu, a to zadržet vodu a doplnit pramen Klenice.
Naše organizace se stala partnerem projektu zadržení vody v krajině, který vymyslel a realizoval hydrobiolog Radomír Studený. Pramen Klenice, po které je pojmenovaná naše organizace, se nachází mezi obcemi Libošovice a Nepřívěc.
„V listopadu jsme realizovali opatření k podpoře zasakování vody nad prameny říčky Klenice.
Vytvořili jsme v údolnici, kde se sbírá voda k pramenům, 6 vsakovacích tůní. Po většinu roku mají být suché, však za deště či sněhových přeháněk se naplní vodou, kterou budou posléze postupně uvolňovat,“ vysvětlil hydrobiolog Studený.
Zaslal také několik aktuálních fotografií, kde lze kromě zasněžené krajiny spatřit tůně naplněné vodou. Stačilo tak několik týdnů, aby se opatření projevilo v krajině. Nyní budeme jen doufat, aby se tůně i nadále plnily vodou, která v suchém období pomůže místnímu mikroklimatu.
O budování tůní u pramene Klenice si můžete přečíst zde.
Vzorový mokřad
Nedaleko nově vzniklých tůní byl v roce 2018 za přispění naší organizace vybudován vzorový mokřad. Vznikl na vyústění polních meliorací vytahujících přebytečnou vláhu z 16 hektarového pole. Voda z trubek mířila přímo do narovnaného koryta potoka, který je přítokem říčky Sobotky. Mnoho fotografií z mokřadu lze zhlédnout zde.
První opatření vytvořili ručně studenti Středního odborného učiliště ŠKODA Auto a.s., obor karosář. a členové našeho ČSOP. Šlo o přehrazení otevřeného příkopu pod budoucím mokřadem. Až poté zde mohlo vzniknout dalších 15 tůní, které jsme financovali ze Zaměstnaneckých sbírek ŠKODA AUTO.
Předloni na podzim proběhla výsadba ovocných dřevin a letos v září jsme revitalizovali polní cestu vedoucí k mokřadu. Posekali jsme přerostlou trávu a ostružiník a vysadili několik druhů keřů. K nim přibyly také dvě lavičky. O celé akci natočila Česká televize dokument.
„Velice si vážím spolupráce vaší organizace na realizaci takovýchto tolik potřebných “vzorových opatření” v naší, intenzivním zemědělstvím přeměněné krajině. Doufám, že naše spolupráce může být dobrým vzorem pro další území v naší zemi,“ řekl na závěr Radomír Studený.
Autor: Ondřej Kořínek
Foto: Radomír Studený, RNDr. Antonín Kůrka