Již dva a půl roku funguje v Českém ráji vzorový mokřad, který s pomocí ČSOP Klenice vytvořil hydrobiolog Radomír Studený. Mokřad je plný života a zlepšuje tamní prostředí i biodiverzitu.
Netradiční pohled na soustavu tůní nabízí videozáznam pořízený z dronu.
Na natočení mokřadu z ptačí perspektivy byla vybrána ta nejvhodnější doba. Jaro v plném proudu s rozkvetlými mirabelkami, jež přímo ozářily již tak jedinečnou scenérii. Lze na něm vidět soustavu tůní, které mají každá svou funkci. Vodní plochy nejblíže poli jsou nejvíce zelené, protože v nich rostou řasy, jež mají rády hnojiva tekoucí z pole.
„Z „řasových“ tůní teče již voda po povrchu, a ne trubkami pod zemí jako předtím. Protéká tak mokřadními rostlinami, které svými kořeny odnímají další živiny a dokáží zneškodnit i část zemědělci používaných pesticidů,“ popsal funkci dalších tůní Radomír Studený.
Voda následně pokračuje do tůní, kde už je trochu těsno. Nejenže jsou tam vodní rostliny, ale mezi našli svůj biotop pulci skokanů štíhlých, čolci obecní nebo dravé larvy vážek. Živočichové samozřejmě z videozáznamu nejsou vidět, ale neobvyklý pohled nabízí ucelenou představu o funkci celého mokřadu, který je v zemědělské krajině téměř oázou pro různou biotu. Není to jen filtrace vody, ale také její zadržení za deštivých dnů a naopak ochlazování okolí v horkých dnech. Voda je samozřejmě dostupná také ostatním zvířatům.
Nejsou to však jen radosti, Radomír Studený se musí potýkat také s problémy: „Letos brzy na jaře z čerstvě osetého pole sjela část ornice do okraje mokřadu a remízu. Na okraji pole proto plánuji vytvořit bariéru – zasakovací rýhu.“
Jaký druh by si tam tvůrce mokřadu nejvíce přál? „Budu rád za každý druh, který tam najde domov. Ropuchy, rosničky i čolci jsou nedílnou částí přírody. Potěší mě pestré druhové bohatství než konkrétní druh,“ vysvětlil Studený.
Mokřad vznikl v roce 2018 za přispění naší organizace. Byl vybudován na vyústění polních meliorací vytahujících přebytečnou vláhu z 16 hektarového pole. Voda z trubek mířila přímo do narovnaného koryta potoka, který je přítokem říčky Sobotky. Mnoho fotografií z mokřadu lze zhlédnout zde.
První opatření vytvořili ručně studenti Středního odborného učiliště ŠKODA Auto a.s., obor karosář a členové našeho ČSOP. Šlo o přehrazení otevřeného příkopu pod budoucím mokřadem. Až poté zde mohlo vzniknout dalších 15 tůní, které jsme financovali ze Zaměstnaneckých sbírek ŠKODA AUTO.
Předloni na podzim proběhla výsadba ovocných dřevin a loni v září jsme revitalizovali polní cestu vedoucí k mokřadu. Posekali jsme přerostlou trávu a ostružiník a vysadili několik druhů keřů. K nim přibyly také dvě lavičky. O celé akci natočila Česká televize dokument.
Autor: Ondřej Kořínek