Na Vrchbělé byl nalezen kriticky ohrožený druh listonoha

Publikováno: 3. listopadu 2023 /

Neuvěřitelný nález se podařil o uplynulém víkendu členům ČSOP Klenice. Při kontrole nově vybudovaných tůní našli kriticky ohrožený druh korýše listonoha letního (Triops cancriformis).

Členové Klenice pod vedením předsedkyně Milady Vrbové vyrazili v sobotu na kontrolu nově vybudovaných tůní na Vrchbělé, které byly vyhloubeny před měsícem. Doplnily tůně z loňského roku, jež vznikly na odvodňovacím kanále.

„V jedné z tůní, kde byly nalezeny žábronožky, jsem objevila listonoha letního, kriticky ohroženého korýše, kterého jsem tady naposledy viděla před 15 lety. Je to bomba. Takový žijící trilobit. Musela jsem do té tůně vlézt, abych ho vyfotila. Ale pro mě otužilce žádný problém,“ popsala výjimečný nález předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová. Netypické je také období nálezu na konci října, tento živočich bývá aktivní přibližně do konce léta.

Listonoh letní je pro Mladoboleslavsko výjimečným druhem, jehož nálezy jsou vzácné. Při pohledu do nálezové databáze AOPK, zjistíme, že zde bylo učiněno několik nálezů. Poslední je z roku 2021 přibližně kilometr od nynějšího objevu. Další jsou v roce 2016, 2009 a nejstarší je z roku 1994. Náhoda tomu chtěla, že Milada Vrbová byla i u tohoto nálezu.

„V roce 1994 jsem ho našla já a ukazovala to panu Honců. To byl zoolog muzea v České Lípě a zapsal to. Skvělé,“ konstatovala Milada Vrbová. Další nejbližší nálezy jsou pak z okolí Milovic. Známé výskyty jsou rovněž v Brdech, Polabí nebo na jižní Moravě.

Biotop listonoha letního najdeme v lužních lesích, ale také v periodických tůních a malých stojatých vodách. Pomáhají mu třeba disturbance způsobené například těžkými vozidly, v jejíž pojezdových stopách pak vznikají malé tůně s bahnem. Tento druh je na rozdíl od listonoha jarního větší, aktivní od května do srpna. Po zbytek roku přežívají vajíčka, která jsou schopna přežít i několik let.

Listonoh letní dosahuje délky až 10 centimetrů, v zadní části těla má ocas se dvěma štěty. Pod krunýřem může mít až sto nohou. Naupliové larvy se líhnou při teplotě vody 10-15 °C. Živí se organickými zbytky. Listonoha ohrožuje především chemizace a ubývání vhodných biotopů. Proto je jeho ochrana více než důležitá.

Autor: Ondřej Kořínek

Máte dotaz?

Zaujal vás náš program nebo máte nějaký dotaz? Rádi vám odpovíme! Neváhejte využít náš kontaktní formulář nebo nás kontaktujte přímo e-mailem.

žádná nová akce vám už neunikne!

Odebírejte náš zpravodaj, kde pravidelně informujeme o plánovaných akcích.