Za motýly a růžemi galskými na Chlum

Publikováno: 15. června 2019 /

V sobotu 22. 6. se nás v Nepřevázce sešlo asi 20. Nejprve arachnolog  Antonín Kůrka krátce pohovořil o Chlumu, o PP i EVL. Na mapce jsme si prohlédli tři nejzajímavější lokality, které jsme měli v plánu navštívit, a na krásných fotografiích jsme se ještě před exkurzí seznámili s rostlinami a živočichy, na které bychom mohli narazit (bílojetel, černýš, růže galská, záraza, lilie zlatohlavá, brouci kousavec, roháč a zlatohlávek černý; otakárci; ještěrka obecná atd.) Pak už jsme se vydali do terénu.

Všimli jsme si nového značení PP-červených pruhů na stromech (označují začátek a konec PP nebo Přírodní rezervace v krajině). Cestou jsme objevili odkvetlé okrotice a lilie zlatohlavé; několik kruštíků, které se naopak teprve chystají vykvést. Zárazu vyšší jsme neobjevili, zřejmě jí vadí okolní bujný porost. Podél lesní cesty kvetly kopretiny řimbaby. Z hmyzu jsme našli dva samečky a jednu samičku roháče obecného, mnohonožku, vrbouna čtyřtečného, zobonosku; samičku slíďáka, která nesla na zadečku malé potomstvo. Zajímaví byli i motýli: pernatuška, okáči bojínkoví, prosíčkoví a jiní, modrásek, spousta baboček bodlákových. U posledně jmenovaných nás udivil jejich životní cyklus-například to, že motýli jsou schopni překonat velkou vzdálenost, doletět z Afriky až do severní Evropy. V duchu jsme jim popřáli spoustu dobrých vzdušných proudů a šťastný let…

Na zpáteční cestě jsme se pod košatou kvetoucí lipkou rozloučili.

Fotografie

Máte dotaz?

Zaujal vás náš program nebo máte nějaký dotaz? Rádi vám odpovíme! Neváhejte využít náš kontaktní formulář nebo nás kontaktujte přímo e-mailem.