Vrchol a konec léta je časem stepníků. Tito zajímaví a bezpochyby nejnápadnější pavouci u nás jsou typickými obyvateli skalních stepí a rovněž vátých písků. Jsou indikátory původních stepních biotopů. V Čechách žijí v nejteplejších a nejsušších oblastech: v Českém středohoří, Českém krasu, ve středním Povltaví, a rovněž na některých izolovaných lokalitách – např. na Řípu, vrchu Kopeč, Semické hůře nebo Báně u Hradčan. Mezi tato zcela izolovaná místa výskytu patřila donedávna také
NAŠE RADOUČ !
Samci stepníka rudého jsou výrazně zbarveni, napodobují nechutné slunéčko sedmitečné. Dospívají koncem léta. Od srpna do října je můžeme spatřit, jak pobíhají po stepi a hledají nory samic.
Samice jsou celé tmavě zbarvené, někdy se zlatavou přední částí hlavohrudi kolem očí. Téměř nikdy je neuvidíme – žijí totiž trvale v podzemní noře. Živí se hlavně brouky, kteří se zachytí v pavučinových tenatech natažených nad vchodem do nory.
A TEĎ TO HLAVNÍ. ŽIJE JEŠTĚ STEPNÍK RUDÝ NA RADOUČÍ?
Naposledy tu byl spatřen v roce 2011. Vyskytoval se zde na skalkách na svahu nad Jizerou. Kdokoliv z vás navštíví Radouč, prosím, zaostřete zrak na skalky, ale i na písčiny na pláni! Vítaný by byl dokumentární snímek. Zprávu o nálezu pošlete prosím na naši mailovou adresu spolu s informací o místě. Není vyloučeno, že stepník se vyskytuje i na jiných místech na Mladoboleslavsku, majících obdobný stepní charakter. Takový nález by byla ovšem zoologická senzace!
Foto: Rudolf Macek