Také u nás na Mladoboleslavsku se v poslední době objevují nové druhy tvorů, zejména drobných bezobratlých živočichů. Obvykle žijí skrytě a objevíme je jen náhodou. Při kontrole stavu hořců a dalších vzácných rostlin v prostoru Vrchbělé jsme loni a znovu letos 17. října zjistili početný výskyt našeho jediného nebezpečného pavouka zápřednice jedovaté (Cheiracanthium punctorium). Té zápřednice, která před deseti lety způsobila paniku poté, co se v televizi objevila zpráva o vážných zdravotních potížích po kousnutí tímto pavoukem u Štětí. Loni proběhla tiskem zpráva o „zamoření Dokeska jedovatými pavouky“.
Na území ČR se tento pavouk šíří od 90. let, nejprve se vyskytoval na jižní Moravě, poté se objevil v Polabí a nyní ho máme i u nás na Mladoboleslavku. Zápřednice žijí na otevřených porostech vysokých trav, jejichž vrcholky splétají pavučinovými vlákny a tvoří poměrně velký a nápadný bělavý zámotek, v kterém se zdržují. Kousnutí způsobuje palčivou bolest, opuchnutí, obvykle znecitlivění končetiny až na 24 hodin.
A jaká je ochrana? Nebrouzdat se vysokou travou v místech, kde uvidíme nápadné bílé zámotky. Při porušení hnízda se může pavouk na nás zachytit a kráčet si po holé kůži, přitom může dojít ke kousnutí, když člověk ve snaze odstranit zdroj lechtání nevědomky pavouka stiskne. A rada pro zvídavé: v žádném případě se nesnažte zámotek roztrhnout! Zvědavost by se vám nemusela vyplatit.