Jak pomoci ptákům ve městě

Publikováno: 13. dubna 2021 /

Vážení přátelé přírody,

chci tímto nabídnout pár zkušeností těm, kdo by chtěli pomoci ptákům v městské přírodě.

Provozujeme celkem sedm budek v okolí dvou činžáků, které jsme vyrobili z nařezaných materiálů – polotovarů, poskytnutých dříve Ekocentrem. Budky je dobré každoročně již koncem února čistit, aby se předcházelo množení parazitů a chorobám. Při vyvěšování je třeba myslet na to, aby budka byla otvorem k východu či jihu, ne blíže než cca 20 m od sebe. Někteří nadšenci v dobré víře vyvěsí velmi blízko sebe, ale „ptačí panelák“ nefunguje, ptáci jsou teritoriální. Vyvěšovat je lepší na snímatelný závěs, který nepoškodí kmen, netlouci do stromu hřebíky.

Nyní je velmi aktuální výroba a umisťování ptačích koupadel a napajedel. Není dobré čekat až na letní parné dny – ptáci potřebují vodu již nyní, ve městě se stále více nedostává jakýchkoliv vodních prvků a ptáci nedostatkem vody trpí. Koupání potřebují stejně zásadně, jako pití, zbavují se tím opět nebezpečných parazitů. Můžete pozorovat, jak lačně se vrhají na každou louži.

Jak to děláme my

Je možné použít nízké domácí nádoby, které nemají ostrý okraj a udrží sloupec vody. Nejvíce se tedy osvědčilo vyrobit koupadla z kanystrů, kýblů atd., vytažených – nestyďte se – ze žlutých kontejnerů. Bývá jich tam hodně, naštěstí nejen od jedovatých látek, ale i např. od destilované vody nebo mléka. A u všech nádob platí – čím větší, tím lepší.

Jak koupadlo vyrobit:

Fixou si na nádobě vyznačit rysku tak, aby v budoucnu udržela od 2 do cca 5 cm vody s okrajem proti vylévání. Podle rysky uřízneme pilkou na železo, ostrým nožem a posléze okraj pilníkem či brusným plátnem zaoblíme hrany tak, aby si ptáci o něj nezraňovali nohy.

Druhou možností je nahřívat starý nůž nad plamenem sporáku a dle rysky odříznout, či spíše „odtavit“ – výhodou je, že okraj se většinou tavením sám zaoblí způsobem, který umožní ptákům se dobře chytit. Pálení plastu vám sice na chvíli zasmradí kuchyň, ale výsledek není špatný.

Koupadlo následně umístíme pokud možno do stínu, aby se voda co nejméně odpařovala. Nejlépe, ale ne těsně, k hustému keři, kde by se mohla v záloze skrývat kočka – dělají to velmi rády a ptáci se pak na napajedlo oprávněně bojí.

Do koupadla vložíme jeden či více „nerozpustných“ kamenů kolem vnitřních okrajů tak, aby sloužily jako zátěž a zároveň jako vstupní prvek pro ptáky a jako ukazatel výšky hladiny, kterou jinak mají ptáci trochu problém odhadnout. I malí ptáci si ale troufnou i do 5 cm vody, které kvapem ubývá, a tak nastupují od největších po nejmenší, což je i hierarchie, kterou si na koupadle sami tvoří.

Koupadlo je třeba poměrně často čistit, třeba kartáčkem na místě či v koupelně, aby voda zůstávala vhodná nejen ke koupání, ale i k pití – uvidíte, kolik špíny ze sebe ptáci vydrhnou. Vodu třeba často doplňovat.

Nepoužívejte měkké plastové obaly od nanukových dortů, což lidé v letních vedrech dělávají, ale ptáci se do nich nevejdou a nedostanou, není-li uvnitř kámen, neumí ani pít přes vysoký okraj atd.

Pozor na firmu sekající trávu – v době sekání trávy je vhodné napajedlo na čas uklidit – již několik nádob nám sekáči rozsekali nebo přejeli sekačkou. Dohoda s nimi je snad možná, ale moc bych na ní nespoléhal.

Bylo by dobré, kdyby někdo přišel a na magistrátu prosadil instalaci nějakých větších vodních prvků, konstruovaných s ohledem na tyto parametry a přímo za tímto účelem. Takže máte-li nápady, hurá do toho…. Budete-li mít vaše koupadla v okolí vašeho domu, nebo třeba přímo před okny, užijete si s ptačími přáteli pestré zábavy.

Hodně zdaru – Karel z lesa

Máte dotaz?

Zaujal vás náš program nebo máte nějaký dotaz? Rádi vám odpovíme! Neváhejte využít náš kontaktní formulář nebo nás kontaktujte přímo e-mailem.

žádná nová akce vám už neunikne!

Odebírejte náš zpravodaj, kde pravidelně informujeme o plánovaných akcích.