nové druhy hmyzu na mladoboleslavsku – na pokračování

Publikováno: 4. března 2020 /

Nové_druhy_MB_M_Zúber_Def.0004Kutilka asijská (Sceliphron curvatum)

Původní areál kutilky asijské zahrnoval Indii, Nepál, Pákistán, Kazachstán a Tádžikistán. V roce 1979 byla poprvé zaznamenána v jižním Rakousku, odkud se postupně začala šířit Evropou. V České republice byla poprvé zaznamenána v roce 1995 v Praze. Dnes je již hojná všude v celé ČR včetně Mladoboleslavska. Kutilka zde osidluje především zastavěné oblasti.

Nápadná kutilka, zbarvena je černo-žluto-rezavě, velikost těla se pohybuje v rozmezí 15-25 mm. Je predátorem pavouků, svou kořist, kterou loví především na stromech a keřích, odnáší do předem vybudovaných hliněných buněk, kde je uskladněna jako potrava pro vyvíjející se larvy.

Hliněné buňky bývají velmi často nalézány také v domácnostech, hnízda u tohoto druhu bývají umístěna jednotlivě na zadní straně nábytku, obrazů, na různých textiliích a dalších předmětech. Nález takových buněk bývá často jediným ukazatelem výskytu, dospělce je občas možné najít poletující u zavřených oken apod. zhruba od poloviny května do srpna. Během roku má jednu generaci.

Právě pro svůj způsob života byla nejspíš kutilka asijská zavlečena z Asie do Evropy. Pravděpodobně k tomu došlo při transportu předmětů, na kterých byla přilepena hliněná hnízda.

Máte dotaz?

Zaujal vás náš program nebo máte nějaký dotaz? Rádi vám odpovíme! Neváhejte využít náš kontaktní formulář nebo nás kontaktujte přímo e-mailem.