Kdo jsme?

ČSOP Klenice je základní organizace Českého svazu ochránců přírody se sídlem v Mladé Boleslavi. Své jméno nese po malé říčce Klenici protékající překrásnými místy Českého ráje a vlévající se do Jizery v Mladé Boleslavi

Ochrana
životního prostředí

Naším hlavním cílem je ochrana životního prostředí, společná činnost v této oblasti, působení na veřejnost a na mládež a její zapojení do naší práce. Zaměřujeme se především na organizování a realizaci konkrétních ekologických a ochranářských projektů, osvětu a propagaci v oblasti životního prostředí, ale i na mapování výskytu chráněných druhů rostlin a živočichů. Spolupracujeme s obcemi, školskými zařízeními, firmami a neziskovými organizacemi celého regionu. 

Na co zaměřujeme naši činnost?

Sázíme stromy a obnovujeme cesty

Společně s dobrovolníky jsme vysadili 1639 stromů a 455 keřů, převážně v alejích a u polních cest.

Uklízíme přírodu

V rámci akcí Ukliďme svět jsme na Mladoboleslavsku nasbírali přes 87 tun odpadků.

Pečujeme o chráněná a vzácná území

Kosíme a udržujeme celkem 13 přírodovědně cenných luk, v celkové rozloze 20,72 ha.

Naučné stezky

Vybudovali jsme 4 naučné stezky a instalovali 5 informačních panelů.

Revitalizujeme tůně a budujeme mokřady

Na 16 místech jsme vybudovali tůně v celkové ploše 3 000 m2.

Vzděláváme

Pro školy, mládež i dospělé jsme zorganizovali 258 osvětových akcí.

Opravujeme drobné sakrální památky

Získali jsme prostředky na opravu a nechali opravit celkem 5 křížků a kapliček.

A také

Pověsili jsme 189 budek pro ptáky, instalovali 3 hnízda pro čápy, obnovili 5 studánek a přenesli přes 4 500 obojživelníků.

Přidejte se k nám!

Přijdou vám naše aktivity zajímavé? Rádi přivítáme nové členy.

Naši členové

Ing. Milada Vrbová

předsedkyně

Po přestěhování do Mladé Boleslavi bylo její nosnou myšlenkou založení základní organizace ČSOP, což se jí podařilo v roce 2004. K jejímu nápadu se přidalo dalších šest odvážných členů. Zajišťuje základní ideový chod téměř všech projektů ZO ČSOP Klenice, zejména pak po administrativní a odborné stránce. Organizuje „lidské zdroje“, jedná s vlastníky a uživateli pozemků, dárci, úředníky, politiky, podílí se na propagaci a osvětě včetně úzké spolupráce se sdělovacími prostředky.
Miluše Laurynová

hospodářka

Zakládající členka ČSOP Klenice. Podílí se na managementech cenných lokalit, rozšiřování hnízdních možností našich dutinových ptáků. Vede účetnictví celé organizace a zajišťuje ty nepopulární až nudné aktivity, které nejsou navenek příliš vidět, ale jsou pro hladký chod celé organizace zcela zásadní a nezbytné. Je členka Mykologického klubu.
Ing. Jaroslav Šimíček

místopředseda

Zakládající člen ČSOP Klenice. Podílí se na managementech cenných lokalit. Aktivně se účastní kampaně „Ukliďme Česko“. Členem je od roku 2004.
RNDr. Květuše Vinárková

členka

Zakládající členka ČSOP Klenice. Garant tradiční soutěže pořádané k mezinárodnímu dni stromů spojenou s výsadbou stromů pro žáky mladoboleslavských škol. Podílí se na environmentálních projektech, akcích pro veřejnost. Účastní se managementů přírodovědně cenných lokalit. Členkou je od roku 2004.
Mgr. Zdeněk Turek

člen

Zakládající člen ČSOP Klenice a patron koniklecové louky u Debře. Podílí se na managementech cenných lokalit, environmentálních akcích pro děti a mládež. Vede ekologický kroužek v ZŠ Kosmonosy. S žáky této školy se pravidelně stará o koniklecovou louku u Debře. Členem je od roku 2004.
Ing. Ivana Řípová

členka

Garant tradiční soutěže pořádané k mezinárodnímu dni stromů spojenou s výsadbou stromů pro žáky mladoboleslavských škol. Spoluautorka všech naučných stezek, které jsme vybudovali. Podílí se na environmentálních projektech a publikacích určených pro děti i pro dospělé. Účastní se managementů přírodovědně cenných lokalit. Členkou je od roku 2005.
RNDr. Václav Petříček

in memoriam

Ekolog, botanik. Průvodce na našich osvětových akcí. Odborný poradce. Členem byl od roku 2005.
Jiří Filip

člen

Účastní se managementů přírodovědně cenných lokalit. Členem je od roku 2007.
Zuzana Neuhäuserová

členka

Prováděla monitoring výskytu obojživelníků na Chlumu. Podílí se na managementech cenných přírodních lokalit. Je zároveň i členkou ČSO. Spoluautorka naučné stezky Chlum. Členkou je od roku 2008.
Simona Machačová

členka

Účastní se managementů chráněných území a se akce „Ukliďme svět. Členkou je od roku 2009.
Mgr. Alexander Macke

člen

Má na starosti práci s dobrovolníky. Zajišťuje organizaci veškerých dobrovolnických aktivit, vybírá vhodné lokality pro management, vede je po odborné stránce. Zajišťuje servis našich křovinořezů a motorových pil. Je patronem Musalovy stráně u Kropáčovy Vrutice a Naučné stezky Chlum. Provádí průvodcovské služby na našich naučných stezkách. Členem je od roku 2009.
Iva Bílková

členka

Náš odborník na zeleň. Odborný poradce v oblasti veřejné zeleně, územních plánů, správních řízení. Členem je od roku 2010.
RNDr. Antonín Kůrka

člen

Emeritní kurátor, dvorní fotograf, poslední faunistik v ČR, arachnolog a světoklusec. Je naší odbornou záštitou a garantem všech našich naučných stezek, přednášek a vycházek za motýly, brouky a dalším hmyzem. Členem od roku 2011.
Renata Krutská

členka

Účastní se managementů přírodovědně cenných lokalit. Členkou je od roku 2012.
Jan Macke

člen

Účastní se managementů přírodovědně cenných lokalit. Členem je od roku 2013.
Mgr. Martina Vlčková

členka

Garant osvětových akcí pořádaných v TIC Zvířetice. Autorka a iniciátorka informační tabule o netopýrech ve Zvířeticích, informačních tabulí Svatomartinská alej u Bítouchova. Účastní se managementů přírodovědně cenných lokalit. Členkou je od roku 2014.
Pavla Bartková

členka

Pedagožka volnočasových aktivit a vedoucí MOP Přírodovědného kroužku Dolní Bousov. Podílí se na péči o hořečkovou louku u Vlčího Pole s dětmi, i na jiných managmentech ohrožených lokalit v okolí. Tvůrce programů s přírodovědnou a environmentální tématikou pro děti ze ZŠ a tvůrce propagačních materiálů, pracovních listů a her pro děti. Podílí se na tvorbě naučných stezek. Členkou je od roku 2015.
JUDr. Dana Mackeová

členka

Účastní se managementů přírodovědně cenných lokalit. Členkou je od roku 2015.
Mgr. Irena Pavlásková

členka

Spoluvedla oddíl Mladých ochránců přírody Devaterka. Nástěnkářka. Má na starosti naše zázemí – chod klubovny. Podílí se na environmentálních projektech, akcích pro veřejnost. Účastní se managementů přírodovědně cenných lokalit. Členkou je od roku 2015.
Ing. Lubomír Antošík, MBA

člen

Účastní se managementů cenných lokalit. Členem od roku 2015.
MUDr. Stanislav Najman

člen

Účastní se managementů přírodovědně cenných lokalit. Členem je od roku 2015.
Stanislav Tutka

člen

Mykolog, průvodce. Zakladatel a vedoucí mykologického kroužku Ryzec. Organizuje a zaštiťuje výstavy hub, přednášky o houbách, terénní výpravy za houbami, které pořádáme. Je odbornou záštitou všech našich mykologických osvětových akcí. Účastní se managementů přírodovědně cenných lokalit. Členem je od roku 2015.
Mgr. Karel Vlček

člen

Správce našich webových stránek. Náš IT specialista. Členem je od roku 2015.
Mgr. Lenka Hejnová

členka

Vedoucí MOP Přírodovědného kroužku Dolní Bousov a včelařského kroužku při městských úlech v Dolním Bousově. Podílí se na péči o hořečkovou louku u Vlčího Pole a dalších aktivitách spojených s ochranou přírody a environmentálním vzděláváním. Členka ČSO, účastnila se monitoringu ptačích druhů. Členkou je od roku 2016
František Vidner

člen

Ornitolog, průvodce. Odborný garant všech ornitologických osvětových akcí. Účastní se managementů přírodovědně cenných lokalit. Členem je od roku 2016.
Bc. Ondřej Kořínek

PR Specialista

Stará se o to, aby činnost naší organizace byla vidět. Zpracovává tiskové zprávy, sdílí informace na sociálních sítích a na našich webových stránkách, komunikuje s veřejností. Pomáhá s administrativou a některými akcemi. Vystudoval aplikovanou ekologii. Členem je od roku 2018.
Ing. Pavel Bartko

Člen

Pečuje o náš "strojový park". Podílí se na sečení travních porostů a aktivitách s MOP v Dolním Bousově. Ve volném čase úspěšně experimentuje s aquaponií. Členem od roku 2020.
Michaela Havelková

Členka

Organizuje úklidové akce v rámci kampaně „Ukliďme Česko“. Členkou od roku 2020.
Blanka Rolečková

Členka

Účastní se managementů přírodovědně cenných lokalit, ekologicko-osvětových akcí. Členkou je od roku 2021.
Mgr. Radomír Studený

Člen

Hydrobiolog, který vytvořil již desítky tůní a mokřadů. Je patronem projektu Biocentrum u Zlaté stezky do Českého ráje. Členem je od roku 2022.
Bc. Martina Kořínková, DiS.

Členka

Pomáhá s administrativou projektů, GDPR, účetnictvím. Člen od roku 2022.
Ing. Tomáš Racek, Ph.D.

Člen

Účastní se managementů, má na starosti servis našich křovinořezů. Člen od roku 2022.
Bc. Jiří Košvanec

Člen

Spoluorganizátor výsadeb stromů. Budovatel mokřadů a tůní. Člen od roku 2022.
Barbora Němcová

Členka

Designérka zahrad, odbornice na permakulturu, kompostování, programy o Živé zahradě pro děti a mládež. Členka od roku 2023.
Blanka Knotková

Členka

V Klenici uplatňuje zkušenosti z práce v neziskové organizaci. Je nadšenou realizátorkou aplikace ekologie do běžného života. Členkou je od roku 2024.

Máte dotaz?

Zaujal vás náš program nebo máte nějaký dotaz? Rádi vám odpovíme! Neváhejte využít náš kontaktní formulář nebo nás kontaktujte přímo e-mailem.

žádná nová akce vám už neunikne!

Odebírejte náš zpravodaj, kde pravidelně informujeme o plánovaných akcích.