Co se skrývá pod pojmem hadník? Správně se takové místo nazývá líhniště a zimoviště plazů. Možná proto, že kdyby se jmenovalo jen líhniště a zimoviště hadů, hodně lidí by to odradilo, ale hlavně proto, že slouží jako domov nejen hadům, ale všem plazům tj. i ještěrkám a slepýšům.
Takový domov pro plazy jsme první zářijový víkend vytvořili na pozemcích u Stružského potoka, které jsme získali do dlouhodobého pronájmu. Hlavní zásluhu na tom má spojení síly a zápalu tří mladých studentů a zkušeností nasbíraných životem jednoho z našich členů.
Hadníky u Stružského potoka vznikly dva a to poměrně masivní. Základ tvoří klády o délce 4 m poskládané podobně, jako když připravujete táborák. Do vzniklé ohrady jsme připevnili plotové pletivo proti predátorům a začali jsme hadníky plnit. Na dně velkými klacky, větvemi a slabšími poleny. Na to vrstvou rákosu, dalšími již drobnějšími větvemi a nakonec senem. Pak jsme vše přikryli pletivem, které lze před plněním hadníků v příštích letech sundat. A které opět chrání proti těm, kdo by si na hadech a ještěrkách rádi smlsli. Nejvíce asi řeknou fotografie.
Věřím, že po zhlédnutí fotografií, zjistíte, že to nebyla úplně jednoduchá práce. A řeknete si, hadník nikdy. Ale vaše domácí útočiště pro hady může být mnohem jednodušší. Pro vás, kdo byste se do toho chtěli pustit, uvádím návod na konci textu.
Co hadníkem na svém pozemku získáte? Kromě dobrého pocitu, že u vás budou mít útočiště silně ohrožení živočichové, získáte výhodné spojence v boji proti myším, hrabošům, hryzcům a slimákům včetně invazních a všudypřítomných plzáků španělských. Mají je totiž v oblibě slepýši. Navíc do hadníku odložíte odpad ze zahrady – listí, trávu, větve. Takže hadník se vám vyplatí.
Návod na domácí hadník
Zjednodušeně řečeno – je to „kompost“, který nepřehazujete, a prokládáte jednotlivé vrstvy i poněkud vzdušnějším materiálem jako jsou větvičky, kůra nebo štěpka.
Najděte slunné, ale částečně zastíněné místo, ideálně, alespoň 2×2 metry velké. Udělejte ohrádku, třeba z prken nebo menších kmenů, kde mezera mezi jednotlivými prkny nebo kmeny bude alespoň 5 cm a maximálně 10-15 cm. Výška ohrádky stačí 1-1,2 metrů. Na ohrádku můžete ale klidně použít pletiva v rámech, které spojíte k sobě. Jen vyberte pletivo s velikostí oka mezi 5-7 cm, aby se dovnitř had, ještěrka nebo slepýš protáhli.
Pak už stačí hadník jen naplnit. Na dno dejte vrstvu větví, větviček a různých větších klacků, na to třeba kůru, štěpku, hnůj, hobliny. Pak opět menší větvičky a vše, co vaše zahrada nabízí jako odpadní materiál -lístí, posekanou trávu, seno. Jednotlivé vrstvy můžete prokládat nebarveným kartonem. Hadník je dobré opatřit víkem s pletivem, opět proto, aby se zabránilo vniknutí lasiček, kun, koček, nebo dravců.
Pokud byste chtěli se stavbou útočiště pro plazy na vaší zahradě poradit, napište nám, rádi se s vámi o své zkušenosti podělíme.
Autorka: Martina Vlčková