Ptáci zbytečně umírají po nárazech do skla. Děti zabezpečily zastávku

Publikováno: 14. dubna 2025 /

Lidé často neúmyslně způsobují volně žijícím zvířatům mnoho nástrah a nepříjemností. Patří mezi ně například různé druhy odpadů, odkryté sudy na dešťovou vodu, dráty vysokého napětí, ale i menší či větší skleněné plochy.

  V pátek 11. dubna jsme vyrazili na dlouho chystanou akci-zabezpečit prosklenou autobusovou zastávku „Příhonská“ proti nárazům ptactva. Ročně tímto způsobem jen v ČR zahyne odhadem přes milion ptáků, podobně jako pod koly aut. Letící holub, červenka nebo třeba ledňáček nejsou schopni v rychlosti zaregistrovat, co je skutečnost a co jenom odraz ve skle. Na rozdíl od lidí mají ptáci oči po stranách hlavy a nejostřeji tedy vidí do stran.

Nejvíce pozornosti za letu věnují prostoru kolem sebe a pod sebou  ne prostoru, který je před nimi. Ptáci nedovedou rozlišit co je skutečnost a co je její zrcadlový obraz. Do zrcadlové plochy ptáci zamíří v přesvědčení, že letí do bezpečí zeleně. Problém dělají prosklené rohy budov, zastávky, zimní zahrady, tiny housy (tzv. glamping), které mají často prosklenou celou stěnu a jsou posazené na samotě, přímo v přírodě. Největší riziko totiž nastává, když je prosklená plocha umístěná v zeleni, kde se pohybuje velké množství zvířat a ptactva, např. v parcích, v lese nebo na břehu řeky.

Jak tedy nejefektivněji pomoci? Šířit pravdivé informace. Jedna silueta dravce nepomůže. Nepohybující se silueta není pro ptáky reálnou hrozbou, jen pevným objektem, kolem kterého se snaží proletět. Ze všeho nejdůležitější je zajistit, aby ptáci měli možnost včas si prosklených ploch všimnout a bezpečně se jim vyhnout. K tomu slouží například barvy na sklo, samolepící fólie nebo samolepky nejrůznějších tvarů, barev i motivů – klidně i dravců, ale musí být maximálně 10 cm od sebe a z vnější strany, jinak by v případě zrcadlení nebyly vidět.

Podrobně se této problematice věnuje ČSO (Česká společnost ornitologická). Na přehledných stránkách jsou k dispozici snadno uchopitelné informace, návody i materiály. Najdete zde rady, co dělat, když objevíte zraněného opeřence a jak mu nejlépe pomoci. V e-shopu Zelená domácnost jsou k mání nálepky různých tvarů a velikostí. Některé jsou i UV, to znamená, že pro člověka jsou téměř neviditelné, pro ptactvo naopak.

V Dolním Bousově jsme použili červené a zelené puntíky o průměru 5 cm. Získali jsme je zdarma od ČSOP Klenice. Tato organizace pomáhá zabezpečit zastávky na mnoha místech v okrese i ve městě Mladá Boleslav. Před samotným vylepováním jsme skla důkladně zevnitř i zvenku umyli. Práci nám ztěžoval silný studený vítr.

K lepšímu odhadu vzdáleností mezi jednotlivými puntíky posloužily kartonové šablony. Všichni se pustili do práce s vervou, a tak bylo brzy hotovo. Každá, i malá pomoc přírodě, má svůj hluboký význam.

Cestou zpět jsme stihli ještě hru: Co do přírody nepatří. Na předem připraveném úseku stezky si děti všímaly odpadků i přírodnin, které by se tam neměly vyskytovat. Než jsme je posbírali, vysvětlili jsme si, jak mohou ublížit zvířatům (například plastový provázek). Ve fotogalerii z akce si povšimněte momentky, jak kluci při čekání na ostatní nechali mobil mobilem a začetli se do komixu.

Autorky: Pavla Bartková a Lenka Hejnová

Máte dotaz?

Zaujal vás náš program nebo máte nějaký dotaz? Rádi vám odpovíme! Neváhejte využít náš kontaktní formulář nebo nás kontaktujte přímo e-mailem.

žádná nová akce vám už neunikne!

Odebírejte náš zpravodaj, kde pravidelně informujeme o plánovaných akcích.