Přírodní památku jsme obohatili o tůně pro obojživelníky

Publikováno: 20. března 2023 /

DSC_0566Šest tůní vybudovali v březnu členové ČSOP Klenice v přírodní památce Dymokursko – Bahenské louky. Pomohly nejen rýče a lopaty, ale také bagr.

Úpravu louky u Ujkovic pod kopcem Malý Borek navrhl hydrobiolog Radomír Studený s cílem zvýšení biologické rozmanitosti území a úpravy vodního režimu. Hloubku tůní navrhl na jeden nebo dva rýče, protože hlubší tůně v době sucha stahují vodu z okolního prostředí.

 

Blíže k rybníku hydrobiolog naplánoval mělké tůně na odvodňovacím kanálku, který byl přerušen a zarovnán. Níže po spádnici nechal vytvořit hlubší tůň, jež bude sloužit vodnímu hmyzu a obojživelníkům. Pochopitelně i v ostatních vodních prvcích najdou žáby svůj biotop.

Přírodní památka Dymokursko – Bahenské louky se rozkládá na několika místech zdejšího lesního komplexu a hlavním předmětem ochrany jsou ekosystémy dubohabřin, acidofilní doubravy, smíšené jasanovo-olšové lužní lesy a další typy lesních porostů. Najdete zde také vlhké louky, vodní nádrže a mnoho chráněných druhů rostlin, jako například lilii zlatohlavou, kosatec sibiřský nebo úpolín nejvyšší. Žijí zde i chránění živočichové – ještěrka živorodá, žluva hajní či chřástal vodní.

Území je chráněné také evropskou Naturou 2000 jako evropsky významné lokalita Dymokursko a ptačí oblast Rožďalovické rybníky.

Autor: Ondřej Kořínek

Fotodokumentace: https://eu.zonerama.com/CSOPKlenice/Album/9533142

Máte dotaz?

Zaujal vás náš program nebo máte nějaký dotaz? Rádi vám odpovíme! Neváhejte využít náš kontaktní formulář nebo nás kontaktujte přímo e-mailem.

žádná nová akce vám už neunikne!

Odebírejte náš zpravodaj, kde pravidelně informujeme o plánovaných akcích.