Téměř padesát dobrovolníků ze Škody Auto se vrhlo na budování tůní a management luk na Vrchbělé. Tůně se během několika dní zaplnily vodou a prospějí tak zdejší krajině, která trpí nedostatkem vody. V některých připadech se tůně také plní vodou z odvodňovacich příkopů u cest. Místo toho, aby odtékala z území pryč.
Místa k vybudování tůní nebyla vybrána náhodou, ale byla předem vytipovaná hydrobiologem a zoology z CHKO Kokořínsko-Máchův kraj. Dobrovolníci se nejprve pustili do posekání půl hektaru luk.
Posekanou třtinu následně odvezli pryč.
„Ostatní dobrovolníci hloubili na vytipovaných místech tůně. Práce to byla náročná, protože zem byla z přechozích dnů nasycená vodou, a tak odstraňování drnů bylo fyzicky namáhavé. Ale to dobrovolníky neodradilo. Podařilo se jim díky svému nasazení vyhloubit celkem 7 tůní,“ informovala předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.
Tůně budou sloužit nejen obojživelníkům, také ptákům a hmyzu. Především v horkých dnech. Překvapením byl pro dobrovolníky nález dvou zmijí obecných, které zde ještě nebyly zmapovány. Jde tudíž o nový druh pro tuto lokalitu.
Nebyl to však jediný objev. Dobrovolníci nalezli i předměty připomínající miny. Byla přivolána policie a pyrotechnik, který konstatoval, že jde o pět rezavých nábojnic.
Na Vrchbělé se vyskytují chráněné druhy rostlin. Z těch nejvzácnějších je to především silně ohrožený hořec křížatý. Krásná rostlina, která se v minulosti využívala na výrobu likéru. Dále se zde vyskytuje nádherně zbarvená zeměžluč, řada hvozdíků a naprosto unikátní drobná kapradinka vratička měsíční. Díky pravidelné péči a kosení luk v posledních letech se ve Vrchbělé začaly objevovat druhy rostlin, které zde nikdy nerostly. Jenom v letošním roce zde naši botanici objevili několik kriticky ohrožených druhů rostlin, z nichž některé patří k vymírajícím druhům – zimozelen okoličnatý, vratička heřmánkolistá, vstavač vojenský a naprosto výjimečná orchidej tořič včelonosný.
Dobrovolníci na Rečkově
Dobrovolníci pomáhali přírodě také v Rečkově, kde v rekordním čase tří hodin zvládli posekat a pohrabat vzácné louky. Velkou zásluhu na tom mají místní obyvatelé, kterých přišlo 17. S našimi členy jich bylo tolik, že zvládli posekat dostatečně velkou plochu, aby měly ohrožené rostliny prostor pro svou reprodukci.
Všem dobrovolníkům, kteří svůj volný čas věnují přírodě opakovaně děkujeme. Jsme rádi, že jim není lhostejný osud naší české krajiny.
Autor: Ondřej Kořínek
Fotodokumentace:
Vrchbělá- https://eu.zonerama.com/CSOPKlenice/Album/8949280
Rečkov – https://eu.zonerama.com/CSOPKlenice/Album/8923276