Libosovice_bagrovani_tuni (1)S přicházejícím podzimem začaly práce v Biocentru Zlatá stezka u Libošovic, kde manželé Polívkovi chtějí navrátit své pozemky přírodě.

Na pole u železniční trati dorazil bagr, aby udělal tůně nejen pro obojživelníky. V okolí tůní vznikly také nízké valy, které budou zachytávat dešťovou vodu. V těchto místech je v plánu také sad, který zde budou sázet dobrovolníci již ke konci října.

 

 

„Chvíli jsem si říkal, že je možná škoda takto "rozvrtat" úrodné pole. Po celodenním bagrování jsme ale našli jen jednu žížalu. Půda je zde prakticky mrtvá. Rostliny zde držely při životě jen umělá hnojiva,“ popsal odborný garant projektu hydrobiolog Radomír Studený.

Pár dnů po bagrování se tůně zaplnily vodou z lokální bouřky. Objevily se také drobné nedostatky, které se však mohou ihned napravit.

Velkolepé sázení stromů v Biocentru Zlatá stezka proběhne 30. října. Podrobnosti si můžete přečíst zde.

ČSOP Klenice navázala spolupráci s rodinou Polívkových, která v Českém ráji plánuje na svých pozemcích sázet stromy, keře, aleje či budovat tůně a mokřady. Spolu s odborným garantem Radomírem Studeným se budeme snažit o co nejpřirozenější provedení.

Přírodní prvky vzniknou na čtyřech hektarech pozemků, které manželé koupili loni na podzim za účelem jejich navrácení přírodě. Jde především o intenzivně obhospodařované pole, ale i část zatravněné půdy vedoucí kolem říčky Klenice.

Nové mokřady mohly vzniknout díky zaměstnancům ŠKODA AUTO prostřednictvím Zaměstnaneckých sbírek. Tímto děkujeme zaměstnancům ŠKODA AUTO za finanční podporu.

 

Autor: Ondřej Kořínek