IMG 20220422 WA0013Desítky dobrovolníků z firmy ŠKO ENERGO vyrazily minulý týden na pomoc do přírodní památky Dymokurské louky, kde rostou nejen chráněné upolíny nejvyšší a kosatce sibiřské.

Symbolicky na Den Země zaměstnanci firmy pod vedením člena ČSOP Klenice odstraňovali náletové dřeviny, především vrby. Stromy ubíraly místo na louce a postupně ji zarůstaly. To negativně ovlivňuje chráněné populace upolínů nejvyšších, kosatců sibiřských a dalších rostlin.

„Podařilo se jim během několika hodin intenzívní a náročné práce odstranit z lokality značnou část náletových vrb. V minulých letech na lokalitě již náletové stromy odstraňovali, hrabali pokosenou louku. Teď se sem znovu vrátili, aby se o „svoji“ louku znovu postarali,“ popsala brigádu předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

S managementem této lokality jsme poprvé začali v roce 2014 po objevení několika kusů silně ohrožených rostlin hořců hořepníků. Louky byly zarostlé ostřicí a rákosem, počty druhů rostlin se snížily na minimum.

Díky dlouhodobé péči našich členů a dobrovolníků se počty řady vzácných druhů rostlin, které z naší krajiny postupně vymizely, zvedají a objevují se i nové druhy rostlin. Některé druhy najdete na Mladoboleslavsku jenom na této lokalitě. O to víc je tato slatinná louka cenná a nenahraditelná.

Chráněny jsou tam také dubohabřiny, acidofilní doubravy nebo smíšené jasanovo-olšové lužní lesy. Přírodní památka je součástí evropsky významné lokality Dymokursko a ptačí oblasti Rožďalovické rybníky.

Děkujeme dobrovolníkům ze ŠKO ENERGO za jejich pracovní nasazení a ochotu pomáhat ohrožené přírodě.

Autor: Ondřej Kořínek

Fotografie z akce: https://eu.zonerama.com/CSOPKlenice/Album/8348864