IMG_20211028_124849Ve čvrtek 28. 10 se po desáté hodině sešlo celkem 60 lidí včetně dětí před hospůdkou U Zvoničky ve Střehomi. 11 bylo místních z Ošťovic. Za Město Dolní Bousov, které výsadbu financovalo, přišel místostarosta s přáteli, manželé Adamovi, pro které je výsadba alejí kolem Bousova srdeční záležitostí, pracovníci technické služby, kteří rozváželi potřebné nářadí a v závěru mulč ke každému stromku. Kromě tří dospělých přišlo pomoct s výsadbou stromů i 7 dětí z Přírodovědného kroužku a přes 20 lidí přišlo na pozvání naší předsetkyně Milady Vrbové.


Výsadby se aktivně účastnil také ornitolog pan Kverek. Ten nedávno po dohodě s majitelem pozemku vytvořil v nejvyšším bodě cesty posezení se stolkem a dvěma lavicemi, nazvané Pod Bubnem - jak se tam odpradávna říká tomuto kopci.


Ještě dole u Zvoničky jsem s paní Adamovou přivítala všechny příchozí, vysvětlily jsme organizační věci a pak manželé Adamovi předvedli na prvním stromku názornou ukázku správného zasazení. Většina jam byla předchystaných, jen tam, kam se technika nedostala, musely přijít na řadu ruce s rýči. Nové stromky jsou citlivě umístěny ve stávajícím porostu. Do zeminy, kterou se stromky zahrnovaly, jsme opět přidávali osvědčený hydrogel. Nabobtná vodou, kterou pomalu uvolňuje ke kořenům stromů.


Postup výsadby byl stejný jako v předchozích letech. Do dostatečně hluboké a široké jámy se zatloukly tři opěrné kůly, pak se stromek zasypal zeminou s hydrogelem a na povrchu hlíny se vytvořila závlahová mísa. Na kmínek se připevnila ochranná plastová košilka, pod korunkou se stromek třemi popruhy připevnil k opěrným kůlům. Z vnější strany kůlů přišlo ještě lesnické pletivo. Manželé Adamovi procházeli mezi sázejícími a pomáhali, aby stromky byly správně zasazeny a na nic se nezapomnělo.Město samozřejmě bude dál stromky opatrovat, ošetřovat a zalévat.
Já s Lenkou jsme umístily místo plánovaných pěti pouze tři téčka pro dravce. Důvodem byl dostatek starých stromů v okolí, které slouží dravcům jako pozorovatelny.


Za tři hodiny byly stromky vysázené, oplocené, zasypané mulčem a spokojení účastníci se přesunuli do hospůdky, kde měli od Města jedno pití a buřty k opečení zdarma. Počasí nám přálo, takže venkovní zahrádka hospůdky byla zaplněná a vůně buřtíků se linula do daleka. V hospůdce mají otevřeno každý den od 11 hodin, takže kdo by si chtěl udělat malý okruh příjemnou českou podzimní krajinou, zakončený posezením v hospůdce, je vítán:-).

Děkujeme všem, kdo přišli!

Autor: Pavla Bartková