JA_2019_11_24_Chile_NP_Torres_del_Paine_výhled_na_štíty_Cuernos_IMG_20191124_135124_web

 

 

Je nám líto, že musíme ze známých důvodů na neurčito přesunout fotoreportáž o přírodě Patagonie, která se měla konat 19. listopadu 2020 v Muzeu Mladoboleslavska.

 

 

Houby_2020_web

 

Je nám líto, že musíme zrušit Výstavu hub.

Měla to být v pořadí  již pátá regionální výstava.

Těšíme se, že akci zopakujeme, až se situace zlepší. 

 

 

 

 

 

 

 

20200925_131643Přes 180 dětí si v minulém týdnu mělo možnost poslechnout vyprávění našeho předního ornitologa Tomáše Grima. Sedmáci ze ZŠ Kosmonosy se rozhodli pro přednášku „Proč ptáci nemají rádi přírodu? Proč se stěhují do měst“, kterou doplnily naše pracovní listy o sokolech na komíně v Mladé Boleslavi (ke stažení zde).

Stejné téma si vybrali i sedmáci ze 6. základní školy. Tercie na Gymnáziu v Mladé Boleslavi dala přednost  devadesát minut trvající přednášce „Okavango 7.div Afriky“.

119860298 3391220077587586 5209031295410359896 oV sobotu 26. září. Sraz v 9.00 hod. před vchodem do Loučeňského parku. S průvodcem Markem Tomáškem se vydáme do dendrologicky nejhodnotnější zahrady, kterou v okolí Mladé Boleslavi máme.

Prohlédneme si zajímavé stromy, které zde rostou, dozvíme se o příčinách hynutí stromů. Jak to bude se složením lesů u nás? Jaké stromy nahradí ty současné?

 

 

 

Za_scenou_webKdy: středa 23. září od 18:00 
Kde: Muzeum Mladoboleslavska, Staroměstské nám. 1, Hrad
Parkování na nádvoří možné;
Vstupné dobrovolné

Nafocení dobrého snímku není vždy otázkou techniky, kterou máte k dispozici. Velmi často na ni tolik nezáleží. Kromě toho, technologie se překotně vyvjíjejí. Ale cílem fotografie stále zůstává VYPRÁVĚT PŘÍBĚH.

Zveme vás na přednášku předního českého ornitologa Tomáše Grima, který texty o přírodě doplňuje svými krásnými snímky.

Popelivka_sibirksa_webZápadně od Nové Vsi u Bakova n. J. se stékají potok Rokytka s říčkou Bělá. Před svým soutokem protékají vlhkým a zastíněným údolím, které bylo cílem čtrnácti účastníků exkurze ZO ČSOP Klenice, konané v sobotu 1. srpna za mimořádně krásného počasí. Konečně jsme protrhli smůlu a vybrali si nádherný letní slunečný den bez jediného mráčku. A zvolili jsme i správný čas. Už od cesty, vedoucí do nitra údolí, zářily na slatinné louce mezi rákosím stovky zlatožlutých hroznovitě uspořádaných úborů popelivky sibiřské (Ligularia sibirica), podivuhodné byliny dosahující až dva metry výšky.

016_Iphiclides_podalirius_Otakárek_ovocný_2017_08_01_Podhradí_louky_u_Jizery_IMG_8508V sobotu 11. července v 9 hodin ráno se sešlo u první tabule naučné stezky v Horních Stakorách na patnáct statečných účastníků, většinou vyzbrojených různobarevnými deštníky. Exkurzi s tématem poznávání drobných živočichů zahájil za trvalého a nepřetržitého deště Tonda Kůrka. Za radostného šumění deště sdělil účastníkům, že takto exkurze za hmyzáky je zároveň náhradní vycházkou po naučné stezce, která se loni při slavnostním otvírání stezky dne 9. listopadu nekonala z důvodu ohavného deštivého počasí, za jakého se z domu nevyhání ani

 

Setkani_s_prirodou_cerven_orchideje30. května 2020

Přišlo celkem 22 účastníků. U hraničního dubu cca 350 let starého a kterého navrhneme na vyhlášení památného stromu jsme si řekli, proč jsou orchideje tak výjimečné. Jaký je stav populace orchidejí na Mladoboleslavsku, v celé ČR. Tyto křehké krásky patří k nejzranitelnějším rostlinám.

Neblaze se na ně podepsalo odvodňování pozemků, hnojení průmyslovými hnojivy, druhová změna skladby lesů a v posledních letech neudržování pozemků a jejich zarůstání. První orchidej, kterou jsme v tomto dubohabrovém lese našli byl vemeník dvoulistý. Jeho příbuzný vemeník zelenavý se liší od svého druhového kolegy jenom jiným postavením brylek, jinak jsou to dvě identické orchideje.

orchideje_DB

Přírodovědný kroužek z Dolního Bousova vás zve na procházku za českými orchidejemi. Exkurze se skládá ze dvou na sebe navazujících výletů, je možno zúčastnit se obou nebo si vybrat, kam byste se raději vydali.

První výlet je do Domousnic. Pojede se z Dolního Bousova náměstí ve 13.03 autobusem na zastávku u železniční stanice (7 minut jízdy autobusem). Odtud procházka kolem zámku a památných stromů lesem k orchidejím (bradáčky, vemeníky, okrotice bílé, vstavač nachový…) a zpět, autobus jede nazpátek ve 14.41, takže před 15 hod. jsme opět v DB na náměstí.

(Je samozřejmě možné jet do Domousnic vlastním autem. V tom případě bude i více času zůstat a fotit na stanovišti a nebýt v omezení autobusem.) Organizátor exkurze: Lenka Hejnová

Kulík říčníTuto sobotu 16.května jsme se měli sejít v okolí Podhradské tůně na vítání ptačího zpěvu. Ač neradi,

vítání ptačího zpěvu rušíme

a doufáme, že příští roky budou pro pořádání akcí příznivější. Děkujeme za pochopení. Jako malou náplast se můžete podívat na kulíka říčního z našeho kraje.