MEZINÁRODNÍ NOC NETOPÝRŮ - Plakát

Přes 180 dospělých a dětí se první sobotu v září vydalo po setmění na zříceninu Zvířetice. Někteří si užili cestu lesem z Podhradí nebo z Bítouchova, někteří přijeli autem přímo na parkoviště ke zřícenině. Čekali na ně netopýři. Po třech letech se k nám totiž vrátila Mezinárodní noc pro netopýry. Přidali jsme se tak téměř ke čtyřiceti dalším místům v naší republice a ke čtyřem desítkám států, kde Noc pro netopýry probíhá. Ve světě se tato akce koná i v takových pro nás exotických místech jako Egypt nebo Korea. Akce je jedinečnou příležitostí prohlédnout si zblízka tvory, které moc neznáme, přestože s námi často žijí doslova pod jednou střechou.

 

Fotografie si můžete prohlédnout v naší fotogralerii. 

 

 

 

V České republice najdeme více než 27 druhů netopýrů. Na podzim se netopýří samci slétají na místa, kde čekají na samice. Jedním z takových míst je i zřícenina zámku Zvířetice, kde bylo dosud zjištěno 9 druhů netopýrů (přesněji 8 druhů netopýrů a vrápenec malý). Z toho se při sobotní noci chytily druhy tři - netopýr černý, netopýr ušatý a netopýr velký. Prohlédnout jsme si mohli ale i netopýra rezavého, kterého přivezla Eva Jožová ze Záchranné stanice Archa v Liberci. Spolu s Danielem Horáčkem z České společnosti na ochranu netopýrů vyprávěli spoustu historek o životě s netopýry.

Akci jsme pořádali za podpory TIC Zvířetice.

Chcete-li se dozvědět o netopýrech nebo o akcích pro veřejnost více, podívejte se na webové stránky www.sousednetopyr.cz nebo na FB Náš soused netopýr.

Před několika lety vznikl hezký dokument Netopýři ve tmě. Najdete ho v archivu České televize. Podílel se na něm i autor filmu Planeta Česko Marián Polák.