IMG_3145Letos na sv. Martina nepřijel do Mladé Boleslavi Martin na bílém koni, ale Zuzana a Matej Dolinayovi z Brna, filmaři a fotografové divoké přírody. Oba vystudovali zoologii na Masarykově univerzitě v Brně a nyní natáčí dokumentární filmy o zvířatech nebo o ochranářských a vědeckých projektech. Na jejich působivé filmy plné úžasných záběrů se můžete podívat na youtube kanále Living Zoology .

Tři dny jezdili po školách v našem okrese s předpremiérou jejich nového filmu Hadi České republiky.

Po filmu si děti a studenti mohli prohlédnout svlečky hadů a na vlněné atrapě hada vyzkoušet, jak se takový jedovatý had chytá. No a to nejvíce očekávané i obávané přišlo nakonec. Matej a Zuzana Dolinayovi postupně dětem ukázali své čtyři domácí mazlíčky – samečka a samičku krajty královské, užovku tenkoocasou a korálovku sedlatou. Někteří přistupovali k hadům s respektem. Převládalo ale nadšení a hadi kolovali z ruky do ruky.Celou dobu Matej i Zuzana Dolinayovi trpělivě odpovídali na otázky, někdy i docela záludné např. jestli se had umí plazit po zádech.

Programu se zúčastnilo téměř 300 dětí ze škol v Mladé Boleslavi, v Kosmonosech, v Mnichově Hradišti, v Bezně a v Bousově.

Cílem bylo nejen seznámit děti s pěti druhy českých hadů, ale hlavně pomoci jim získat pozitivní vztah k těmto úžasným tvorům.

Program byl hrazen ze Zaměstnaneckých sbírek Škoda Auto  a byl pro školy zdarma. Děkujeme přispěvatelům, že můžeme takovéto programy uskutečnit.

 

Film Hadi ČR v české verzi si můžete prohlédnout zde. 

Film Hadi ČR v anglické verzi si můžete prohlédnout zde.

Kanál Living zoology

Fotografie zde.

Autor: Martina Vlčková