Noc netopýrů

V pátek 9.září před osmou hodinou večerní rozvinul Daniel Horáček a Eva Jožová z České společnosti na ochranu netopýrů na nádvoří zříceniny zámku Zvířetice jemné sítě. A s napětím jsme spolu s nimi čekali, zda se nějakého netopýra podaří ošálit a přistane v síti dřív, než přijdou první návštěvníci.

Část návštěvníků se zatím v Turistickém informačním centru nechala zlákat filmem Netopýři ve tmě a jejich děti se zase zabraly do výroby netopýřího kamaráda z papíru a z kousků látek. Než dorazili Netopýří stezkou plnou zvířátek a jejich zvuků až Letní kolonii – prvnímu stanovišti hry Jak si žije netopýr – byl už první netopýr v síti.

Nakonec se během večera podařilo chytit celkem 13 netopýrů. Kromě druhů očekávaných, jakým byli netopýr černý, netopýr ušatý a netopýr velký, se v síti našel i netopýr řasnatý. Každý netopýr byl zvážen a změřen, aby údaje pomohly k mapování výskytu a další ochraně druhu. Podle slov Daniela Horáčka byla Noc netopýrů na Zvířeticích velkým úspěchem nejen v počtu odchycených netopýrů v této lokalitě, ale i velkým zájmem lidí. Na netopýry se přišlo podívat cekem 180 dospělých. Dětí bylo tolik, že málem nestačili létající perníkoví netopýři. Spočteno dohromady přes 450 návštěvníků. Z toho si třináct šťastných mohlo netopýra vypustit. Ostatní odvážní měli alespoň možnost netopýrům nabídnout dobroty v podobě moučných červů.

Po poutavém vyprávění paní Jožové o krmení nebo o porodech netopýrů, si návštěvníci poseděli u ohně nebo poslechli přednášku o životě netopýrů s úžasnými záběry těchto nočních letounů. Příjemný večer mnozí zakončili výstupem na věž, aby zjistili, jak vypadá okolí v době, kdy mu vládnou netopýři.

Z ohlasů, které k nám dostali, máme radost, protože je z nich vidět nadšení ze setkání s tajemnými tvory.

Děkujeme městu Bakov nad Jizerou a zaměstnancům firmy ŠKODA-AUTO a.s., kteří nám prostřednictvím zaměstnaneckých sbírek, umožnili tuto akci zorganizovat.

Na fotografie z akce se můžete podívat v naší fotogalerii.

O akci si můžete si přečíst i článek v Boleslavském deníku.