IMG 5042Vážení příznivci, přátelé a milovníci přírody

Rádi bychom vás touto cestou chtěli poprosit, abyste se v těchto dnech zaměřili na naše opeřence. Teploměr klesá hodně pod bod mrazu, většina potravy je zasněžená a jak jsme spolu s ornitology zjistili, zůstali tady po loňských teplých zimách i druhy co běžně odlétají. Prosím, pokud máte možnost, přikrmujte je. Pro ptačí opeřence přichází nejtěžší období z celého roku. V běžných obchodech je problém krmivo koupit, a tak jsme z velkoobchodu velké množství krmení objednali. Pokud máte problém krmení pro ptáky sehnat, ozvěte se. Buď na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na tel. 605 000 577. Domluvíme se na jeho předání.

 

Pokud rádi fotíme, vyfoťte nám, kdo k vám na krmítko létá. Rádi se podíváme, jaké zajímavé druhy na krmítku máte a i my si uděláme obrázek, které druhy tady v současné době máme. Pokud vám to nebude vadit, rádi budeme fotky sdílet na našich facebookových stránkách.

A čím ptáky krmit?

Většina našich ptáků má nejraději semena slunečnice a jádra ořechů. V obchodech prodávané směsi pro zimní přikrmování ptáků obsahují různé druhy semen, ale část z nich zůstává v krmítcích nevyužita. Proto je lepší použít pouze semena slunečnice a občas přidat například trochu máku, len, proso, řepku, pšenici, loupaný oves nebo zbytky vyloupaných ořechů.

Kosi, kvíčaly a brkoslavi mají nejraději jablka nebo sušené plody jeřabin. Ty je dobré rozvěsit na větve stromů v okolí krmítka. Strakapoudi, brhlíci i sýkory mají velmi rádi lůj nebo lojové koule. Tam kde jsou nejčastějšími hosty krmítka vrabci polní a vrabci domácí, tak jim můžete přilepšit strouhankou z bílého pečiva. Nesmí však být solené, sůl totiž drobným ptákům škodí, a proto je nutné před strouháním rohlíků sůl důkladně odrolit. V žádném případě do krmítka nepatří chléb a zbytky jídel z kuchyně.

Kdo k vám může přilétnout na krmítko?

Nejčastějšími návštěvníky krmítek jsou sýkory koňadra a modřinka, zvonek zelený, vrabec domácí, vrabec polní a kos černý. Ojediněle se na krmítkách a v jejich okolí objevují i čížci lesní, stehlíci, sýkora uhelníček, sýkora babka, brhlík lesní, pěnkava jikavec, pěnkava obecná, hýl obecný, dlask tlustozobý, drozd kvíčala, drozd cvrčala, červenka, střízlík a strakapoud velký. Za nejvzácnější a nejkrásnější skvost krmítek ochránci ptáků považují brkoslava severního nebo čečetku zimní.

Nezvanými hosty krmítek se občas stávají zdivočelí holubi domácí, hrdličky zahradní, straka nebo havrani a kavky. Drobné ptáky občas vyplaší zvědavá poštolka, případně je prožene krahujec, ale i tito ptáci patří do naší zimní přírody.

Děkujeme, že pravidelně a zvláště v těchto dnech ptáky přikrmujete.

Autor: Milada Vrbová