hřib rudonachovýVelký úspěch zaznamenali naši mykologové z Mykologického klubu Ryzec. Našli totiž vzácný a jeden z našich nejkrásnějších hřibů - hřib rudonachový.

Mykologové našli hřib rudonachový hned na dvou místech Mladoboleslavska. „Jeden jsme našli ve svahu na Chlumu. Neutrhli jsme ho, a to nejen proto, že nechceme platit pokutu, ale vyfotili jsme ho a zakryli listím,“ hlásil jeden z mykologů.

 

 

Na jiné vycházce pak byli kromě hřibu rudonachového nalezeni také hřib plavý, hřib satan, hřib LeGalový, hřib Quéletův.

Hřib rudonachový v minulosti označil profesor a mykolog Josef Velenovský za nejkrásnější z českých hřibů. Poprvé byl popsán již v roce 1909, jeho klobouk dosahuje až 150 mm. Je zbarven od žluté po hnědočervenou barvu, přičemž při dotyku velmi rychle modrá.

Hřib se vyskytuje v nížinách a je většinou vázaný na doubravy, rád osídluje také rybniční hráze. Najít jej lze od června do září. Nutno připomenout, že patří mezi jedovaté a způsobuje žaludeční problémy. Je třeba však myslet na to, že patří mezi kriticky ohrožené druhy v červeném seznamu. Naše vyhláška však na něj nepamatuje. Ohrožen je lesnickými zásahy a sbíráním neznalých houbařů.

U nás nebyl dlouho nalezen na jeho obvyklých místech. V posledních letech byl objeven nejen na Mladoboleslavsku, ale také na Nymbursku a Táborsku nebo v přírodním parku Džbán.

Autor: Ondřej Kořínek