IMG_20211008_134242V pátek 8. 10. se na Přírodovědném kroužku sešla skupina dětí ve věku od první do páté třídy. Pustili jsme se do výroby 18 kusů téček pro dravce.Výrobě předcházelo dlouhé plánování a důkladná příprava.

První nápad měla paní Zuzana Adamová, která vzorně pečuje o zeleň v našem městě Dolním Bousově.V krajině obecně chybí vzrostlé stromy, které dravci mohou použít jako pozorovatelnu a rozhlednu pro lov. Na velkých polních celcích je dostatek hlodavců, ale dravec nemá, kde by spočinul. Využívá proto každou příležitost, kterou jsou i nově zasazené aleje ovocných stromů v okolí našeho města. Stromky jsou však ještě malé a hrozí jejich poškození.Proto jsme se rozhodli pro výrobu těchto "posedů", které následně umístíme ve všech stávajících i plánovaných výsadbách.

 


Základem jsou dřevěné střešní latě, které děti nařezaly na potřebnou délku dvou metrů. K těm bylo potřeba připevnit pomocí vrutů kousky latí v délce cca 30 cm, aby vytvořily konstrukci podobnou písmenu T. Nakonec jsme pro jistotu přidali ještě malý dřevěný špalíček jako vzpěru, aby vše pevně drželo.Drobnější kousky jsme si připravili předem, bylo do nich nutné předvrtat otvory, aby se zavrtáváním silných vrutů nerozlomily.

Děti byly velmi šikovné, zvlášť někteří chlapci projevili velkou zručnost při práci s utahovačkou, pilkou i vrtačkou. Zhruba po třetím téčku jsme poznali, jak na to a vytvořili jsme malou manufakturu. Někteří předvrtávali do menších dílků vruty, jiní mezitím dořezávali zbylé tyče.

Po dohodě s Městem budou téčka postupně instalována, aby co nejdříve mohla sloužit svému účelu.

Více fotografií zde.

Autor: Pavla Bartková