IMG 20210324 164921Ve středu 24. 3. bylo nádherné počasí, proto jsem se vydala vysbírat odpadky po cestě, kterou jezdím na kole do oblíbeného lesa (z Dolního Bousova do Vlčího Pole). V lese u pramenišť už kvetou bledule, podléšky a pučí lýkovce.

Po obou příkopech cca 3km úseku silnice jsem sebrala 5 pytlů odpadu: plechovky a kelímky od nápojů, krabičky od cigaret, roušky, lahve od vína ap. Na poli krásně zpívali skřivani, na kraji lesa drozd. Zahlédla jsem i ocásek slepýše, kterého jsem vyrušila, když se vyhříval na sluníčku.

Úklid měl pro mne i vzdělávací funkci, jako nekuřák jsem se dověděla, čím vším je kouření nebezpečné nejen kuřákům. Jiné roky tuto úklidovou akci provádíme ještě s kolegyní a dětmi z Přírodovědného kroužku (MOP Dolní Bousov), letos to však není možné...

 

 

S kolegyní Lenkou Hejnovou jsme obešli na konci února a začátkem března také všechny hnízdní budky, které jsme s Mopíky vyráběli, instalovali, a o které stále pečujeme (každý rok čistíme a opravujeme). Fotky jsou zde:

https://photos.app.goo.gl/yi834iqzTQfBAXnR9

Spolu s čištěním budek vždy sbíráme i odpadky, které cestou najdeme. S jejich likvidací nám velmi vstřícně pomáhá Město Dolní Bousov. Při každém výletu do přírody člověk objeví něco zajímavého. Když už ne jarní květy, tak alespoň krásně barevné houby (ohnivec?), které vypadají, jako by byly z červeného plastu...

Za MOP Přírodovědný kroužek Dolní Bousov

Pavla Bartková